Kiralık İşyeri Olanlara Kritik Uyarı: Dükkan Kira Artışı Neye Göre Yapılır?

Kira artış oranı Ekim 2021 rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile ev ve işyeri olanlar için yasal kira artış oranı ve zam oranı üst sınırı belirlenmiş oldu. Peki, işyeri kira artış oranı kaç?

Emlak Haberleri 11.10.2021 - 08:55 11.10.2021 - 08:59 Gülcan Özer

Son dönemde kiralık ev ve işyeri fiyatlarında yaşanan rekor artışlar vatandaşı köşeye sıkıştırırken işyeri olanlara kritik uyarı geldi. Pek çok kişi yapılan yasal düzenleme sonrası işyeri kira serbestisi konusunda ikileme düşerken "işyeri kira artış oranı neye göre hesaplanır?" sorusu bir kere daha gündeme geldi. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması yasal kira artış oranı olarak ilan edilirken işyeri ve dükkan sahipleri bu oranı mı kullanacaklarını yoksa kira serbestisi hakkından mı yararlanacaklarını merak ediyordu. Merak edilen soruya Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu yanıt verdi. 

İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI SERBESTİ Mİ, İŞYERİ KİRA SÖZLEŞMESİ ZAM ORANI TÜFE Mİ?

İşyeri kira sözleşmesi serbestisi için açıklamalarda bulunan Bursa Barosu avukatlarından Olcay Göçüm “Kira parasının tespit ve ödenmesine ilişkin kiralardaki artışı TÜFE oranı ile sınırlayan düzenleme (Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi) yasa ile (6353 sayılı yasa) ‘kiracının tacir ve kiralayanın işyeri olması’ şartıyla sekiz yıl süreyle ertelenmişti. Yasada öngörülen bu sekiz yıllık erteleme süresi 1 Temmuz 2020’de sona erdi" diyerek söz konusu kira serbestisi uygulamasının bittiğini açıkladı. 

Yani işyeri kira artış oranı için de artık o ay için TÜİK tarafından açıklanan enflsyano rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması yasal sınır olarak kullanılacak. İşyeri sahipleri kiracılarına en fazla bu oran kadar zam yapabilecek. Bu oranın üzerinde kira zammı yapmak isteyen işyeri sahipleri ile mahkemeye başvuruda bulunarak kira uyarlama davası açacak. 

işyeri kira artış oranı nasıl hesaplanrı

İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI 2021! KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 16,42 olarak ilan edildi. Yani Ekim ayı resmi kira artışı zam oranı ile beraber yasal zam sınırı 16,42 oldu. İşyeri kira sözleşmesi Eylül ayında sona eren ve Ekim ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan işyeri kiracıları yüzde 16,42 üzerinden zam ödeyecekler. İşyeri kirası 2 bin TL olan bir dükkan zamlı kira ödemesi olarak 2 bin 328,40 TL kira ödemeye devam edecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@