Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Uçtu, Küçük Evler Gözde Oldu! 1+1 ve 2+1 Evlere Talep Patladı

Arsa, demir, çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat maliyetlerinde yaşanan hızlı yükseliş konut fiyatlarını da yukarıya çekmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 09.05.2022 - 12:25 09.05.2022 - 12:25 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan zam yağmuru ara vermeksizin devam ederken yaşanan yükseliş vatandaşı yeniden küçük evlere yönlendirdi. Arsa fiyatlarında yaşanan yükseliş demir ve çimento fiyatlarındaki zamlarla birleşince konut fiyatlarında ki artış hız kazanmıştı. Yaşanan zam yağmuru ile İstanbul'da ortalama 100 m2 konut fiyatı 1 milyon liranın üzerine fırlarken kiralık ev fiyatları da yaşanan yükselişten nasibini aldı. 

Hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında yaşanan baş döndürücü hızlı yükselişin ardından vatandaşlar daha ucuz fiyatlara satılan ve kiraya verilen 1+1 ve 2+1 dairelere yönelmeye başladı. Pandemi döneminde zorunlu karantina uygulamaları nedeniyle geniş ve bahçeli evler yeniden gözde haline gelmiş, bu evlere olan talepler artmış, küçük evler boşalmaya başlamıştı. 

FİYATLARI UCUZ OLDUĞU İÇİN KÜÇÜK EVLERE DÖNÜŞ BAŞLADI! 

Pandemi döneminde geniş, bahçeli ve balkonlu evlere olan ilginin ardından vatandaş artık zorunlu olarak yükselen fiyatlar nedeniyle yeniden rotasını küçük evlere çevirdi. Konu hakkında açıklama yapan Gamador İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karaarslan “İnsanlar başlangıç olarak düşündükleri 1+1 ve 2+1 gibi küçük metrekareli evlere yöneliyorlar, sağladıkları birikimlerle daha büyük evlere bakıyorlar. Bu tür evlerin hem satışı daha kolay oluyor hem de kira amortismanı açısından büyük evlere göre daha cazip yatırım aracı olarak görünüyor" dedi. 

konut fiyatları ne olur-3

Konut sektöründe son dönemde fiyatları arttıran en önemli etkenlerden birinin de azalan arz sorunu olduğu belirtilirken konut sektöründe yeniden kooperatif dönemine dönüş olabileceği, konut üretimini arttıracak yeni desteklerin verilebileceği belirtiliyor. 

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@