Kiralık ve Satılık Konut Fiyatları Düşer Mi, 2023 'te Ev Fiyatları Ne Olur?

Konut fiyatları yüzde 50 artacak iddiaları gündeme bomba gibi düşerken gözler 2023 beklentilerine çevrilmişti. Satılık ve kiralık ev fiyatları ucuzlar mı, ne zaman düşecek, ne olur?

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 09:06 22.06.2022 - 09:06 Gülcan Özer

Konut sektörü büyük bir dalgalanma yaşarken pandemi dönemi ile başlayan zam yağmuru Türkiye'nin küresel emlak piyasasında konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olmasına neden olmuştu. Knight Frank tarafından açıklanan son küresel verilere göre Türkiye dünya genelinde konut fiyatlarına zam şampiyonu olarak ilan edilmişti. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon TL barajına dayanırken İstanbul'da 100 m2 ortalama konut fiyatı ise 1 milyon 500 bin TL sınırını aşarak büyük şok etkisi yaratmıştı. Bazı ekonomistle konut fiyatlarında balon iddiasında bulunsa da bazı ekonomistler yükselişin 2023 yılında da süreceği öngörüsünü paylaştı. 

EV FİYATLARI DÜŞER Mİ SON DAKİKA, 2023 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Başta ekonomist Selçuk Geçer olmak üzere pek çok isim 2020 senesinde pandemi döneminde konut fiyatlarında yaşanan yükselişi balon olarak değerlendirmiş, konut fiyatları çakılacak, tepetaklak olacak açıklamaları yapmıştı. Ancak tüm düşüş beklentisine rağmen konut fiyatları 2021 senesinde daha da yükselmiş, 2022 senesinde ise bu yükselişi yeni rekorlarla taçlandırmıştı. 

konut fiyatları ne zaman düşer-1

Ekonomistler enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş sağlanmadığı takdirde konut fiyatlarında da bir düşüş beklemediklerini dile getirirken, dolar kuru ve inşaat maliyet endeksi rakamlarının da ev fiyatları üzerinde baskı yaptığını dile getirdi. Konut fiyatlarında düşüş sağlamak için yükseliş nedenlerinin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerektiğini belirten ekonomistler bunun ise yakın zamanda olmasını beklemenin yanlış olduğunu belirterek 2023 senesinde konut fiyatlarında sert bir düşüş beklenmediği görüşünde birleştiler. 

konut fiyatları 2023 tahminleri

KONUT FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, BU FİYATLARA EV ALINIR MI?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş en çok indirim beklentisi ile beklemede kalmayı tercih eden kişileri zora sokarken yüksek fiyattan ev alarak zarar etmekten korkan vatandaş kararsız kalmıştı. Uzmanlar ev fiyatlarının hükümet tarafından açıklanan ucuz arsa temini ve bu arsalar üzerine toplu konut projeleri planının başarı ile uygulanmasına bağlı olduğunu belirtirken hükümetin atacağı adımların takip edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Konut fiyatlarında düşüş için dolar kuru, inşaat maliyet endeksi ve enflasyon rakamlarında da düşüş yaşanması gerektiği belirtiliyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomistler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@