Kirasını Alamayan Ev Sahipleri Ne Yapmalılar, Hangi Yollara Başvurmalılar?

Kirasını alamayan ev sahipleri ne yapmalı? Kirasını ödemeyen kiracılara karşı ev sahipleri nasıl hareket etmeliler? Kira ödemeyen kiracı sorunu ile ev sahipleri nasıl baş edebilirler?

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 03:10 15.12.2021 - 03:10 Engin Uzunoğlu

Kiracılık ilişkisinde en kritik nokta kiracıların ev sahiplerine kira sözleşmelerinden doğan bedel olan kira ödemelerini zamanında yapmalarıdır. Ev sahipleri bazı kiracıların kira ödemelerini aksatmalarından dolayı mağdur olabilmekteler. Kiracısından kira ödemesi almakza zorluk yaşayan ev sahipleri ise bu sorunun nasıl bertaraf edilebileceğini ve bu sorunun çözümü için sırasıyla hangi işlemleri yapmaları gerektiğini merak ediyorlar.

KİRACI KİRAYI ZAMANINDA ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR

Kira sözleşmelerinin imzalanmasıyla tesis edilen kiracılık ilişkisinde kiracıların ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Kira sözleşmesinde yer alan ödeme takvimi içerisinde kiracılar kira ödemesi yapmak zorundadırlar. Bu kira ödemesinin yapılmaması veya zamanında ödemenin gerçekleştirilmemesi kira sözleşmesinin ihlali anlamına gelmektedir. Bu durumda da ev sahiplerinin bazı hakları doğmaktadır.

KİRACIYA İHTAR ÇEKİLMELİ

Ev sahipleri noter aracılığı ile kira ödemeyen kiracılara ihtar çekebilirler. Bu şekilde kiracıların kira ödemesi yapmaları talep edilir. Eğer bir sözleşme yılı içerisinde ev sahibi kiracısına kira ödemelerini geciktirdiği için iki ihtar çekerse o kiracının evden tahliyesi için haklı gerekçe doğmaktadır. Böyle bir durumda ise mahkeme süreci uygulanabilir. Mahkemeye başvuran ev sahipleri kiracıları aleyhinde tahliye davası açarlar. Kiracıdan ödemediği kiralar bu yolla tahsil edilirken aynı zamanda evden tahliyesi de sağlanabilir.

KİRACIYA YASAL SÜRE VERİLMEK ZORUNDA

Ev sahipleri kiracıya ihtar çektiklerinde onlara ödeme yapmaları için 30 günlük yasal süre vermek zorundadırlar. Bu süre verilmediği takdirde kiracılar aleyhine açılacak olan tahliye davaları kabul edilmemektedir. Daha önce emsal kabul edilebilecek bazı tahliye davası talepleri yalnızca bu süre verilmediğinden dolayı reddedilmiştir. Yargıtay'ın da bu konuda emsal kararları bulunmaktadır. Kiracılar kendilerine verilen sürede kira borçlarını ödemezlerse ev sahipleri icra işlemi başlatabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@