Kirasını Düzenli Ödemeyen Kiracıya Ne Yapılır, Kiracı En Hızlı Nasıl Tahliye Edilir? İşte Ev Sahiplerinin Hakları!

Kiralık ev fiyatları rekor seviyelere yükselirken vatandaş kirasını ödemekte zorlanmaya başlandı. Kira kaç gün gecikirse ihtar çekilir, kaç ay kira ödemezse evden çıkartılır, haklarınız neler?

Emlak Haberleri 27.12.2021 - 12:08 27.12.2021 - 12:08 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma, gelen zamlarla artan hayat pahalılığı ve kiralık ev fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması ile vatandaş kirasını ödemekte zorluk yaşamaya başladı. Ev sahipleri ile kiracılar arasında geciken kira ödemesi nedeni ile sorunlar yaşanmaya başlanırken, bazı ev sahipleri de yaşanan gecikmeleri fırsata çevirerek kiracı tahliyesi için sebep olarak kullanıyor. 

Özellikle de son gelen zamlardan önce içinde kiracı olan evlerin kirası diğer evlere göre çok düşük kalırken kira uyarlama davası ile uğraşmak istemeyen ev sahipleri kiranın geç yatırılması durumunda tahliye haklarını araştırıyor. Peki, kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir, kira kaç gün gecikirse ihtar çekilir, kiracı kaç ay kira ödemezse evden çıkartılır?

KİRACILAR KİRA ÖDEMESİNİ KAÇ GÜN GECİKTİREBİLİR?

Tıpkı ev sahiplerinin olduğu gibi kiracıların da hakları devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Kiranın gecikmesi durumunda ev sahibinin ihtarname çekme hakkı bulunmakla beraber bu ihtarname için ise belirli süresi beklemesi gerekir. Kiracıların kirayı geciktirme hakkı bulunmamaktadır. Kiracı kirayı kira sözleşmesi ile belirtilen günde yatırmakla yükümlüdür. Ancak ev sahibinin kira gecikmesi nedeni ile ihtarname çekmesi için beklemesi gereken belirli bir süre sınırı bulunmaktadır. 

kiracının tahliyesi nasıl yapılır

KİRA KAÇ GÜN GECİKİRSE İHTAR ÇEKİLİR?

Kira ödeme tarihi gelmesine rağmen kiranın ödenmemesi durumunda taşınmaz sahibi 10 gün içerisinde kiracısına ihtarname çekme hakkına sahiptir. Kiracıya ihtarname ile verilecek süre 10 gün olarak belirlenmekle beraber konut ve çatılı işyeri kiralamaları için bu süre 30 gündür. 

KİRACI KİRA ÖDEMİYORSA EVDEN NASIL ÇIKARTILIR, TAHLİYE EDİLİR?

Kiracı kirasını düzenli ödemiyor ve geciktiriyorsa bu durumda ev sahibi ilk olarak Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yaparak tahliye davası açabilir. 

Kira sözleşmesinin süresinin dolması ya da kira bedelinin ödenmemesi durumunda ev sahibi icra dairesine başvuruda bulunarak taşınmazın tahliyesini talep edebilir. 

Adi kiralar için ise kiracı, kiralanan taşınmaza ait kira borcunu ödemiyorsa bu durumda kiraya veren kiracıya yazılı bildirimde bulunarak belirtilen sürede kira borcunu ödememesi durumunda evin boşaltılmasını talep edebilir. Kiracının tahliyesi için haklı sebeplerin doğması şartı aranmakla beraber kirada gecikmeye düşülmesi bu sebepler arasında yer almaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@