Kirasını Düzenli Ödeyen Kiracılara Yüzde 20 İndirim!

Yükselen enflasyon rakamları kiracıların rekor kira zam oranı ile karşı karşıya kalmasına neden olurken 2019 kira artış oranı da son derece yüksek çıkmıştı.

Emlak Haberleri 12.01.2019 - 14:31 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Yükselen enflasyon rakamları kiracıların rekor kira zam oranı ile karşı karşıya kalmasına neden olurken 2019 kira artış oranı da son derece yüksek çıkmıştı.

Kiracılar yüksek zam oranları nedeni ile mağdur olurken aslında ev sahiplerinin de kiracılarını kaybetme korkusu ile yüksek zam yapmaktan çekindikleri ortaya çıktı. Kirasını Geciktirmeyen Zam Yerine İndirimi Kaptı! Konu hakkında açıklamada bulunan Elçi Gayrimenkul AŞ Kurucu Ortağı Selçuk Hiçdurmaz “Mülk sahiplerinin, iyi kiracılarını elinde tutmaya çalıştığı bir süreçten geçiyoruz. Düzenli ödeme yapan kiracılarını kaybetmemek için hiç artış yapmayanlar çoğalıyor.Çünkü dairesi boşalırsa hem yeni ve düzgün kiracı bulması uzun süre alabilir ve bu arada dairesi boş kalarak zarar yazabilir; hem de piyasada çok sayıda kiralık boş daire mevcut, alternatif fazla. Güç, bugün kiracıya geçmiş durumda. Şartlar, kiracıların lehine. İş yerlerinde ise daha değişik bir tablo var. İş yeri kiraları, daralan perakende iş hacmi sebebiyle düşüşte...Bazı kontratların, yüzde 20’ye varan iskontoyla yenilendiğini duyuyoruz. Bu arada evini satmaya kalkışsa; artan faiz oranları ve yüksek enflasyon etkisiyle hane halkı gelirleri daraldı. Konuta talep, neredeyse dip yapmış durumda.İki sene evvel telaffuz edilen fiyatlar artık piyasada yok. Biz de bu dönemin kiralamalar yoluyla geçirilmesini, düzenli ödeme yapanın da mülk sahipleri tarafından ödüllendirilmesini tavsiye ediyoruz” diyerek durumu özetledi. Ev sahipleri de benzer düşünceler paylaşırken kirasını geciktirmeyen kiracılara makul oranlarda zam yapıldığı belirtiliyor.  Ev Sahipleri "Az Olsun Ama Düzenli ve Sürekli Gelsin" Diyor Son dönemde ekonomide yaşanan bozulmalar nedeni ile taşınmaz sahiplerinen artık daha temkinli davrandıklarını belirten Hiçdurmaz “Resmî olarak düzenli kira ödediğini gösterebilenler, tabii ki daha avantajlı. Zaten mülk sahipleri genellikle ‘az olsun, ama sürekli gelsin’ diye düşünüyor ve başının ağrımaması için bu kiracılara anahtarı veriyor” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@