Kirasını Düzenli Ödeyen Kiracıları Ev Sahipleri Evden Çıkarabilirler Mi?

Ev sahipleri kiraladıkları evlerden kiracıları çıkartmak için hukuki tüm detayları araştırıyorlar. Peki kirasını düzenli ödeyen kiracı evden çıkarılabilir mi?

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 19:23 23.11.2021 - 19:23 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında çeşitli nedenlerden dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda da ev sahipleri kiracılarının evden çıkmalarını isteyebiliyorlar. Ancak kira sözleşmesinden doğan kiracının en önemli yükümlülüğü olan kiraların düzenli ödenmesini sağlayan kiracı evden çıkarılabilir mi? Çok sayıda ev sahibi bu sorunun cevabını araştırıyor. 

KİRASINI DÜZENLİ ÖDEYEN KİRACI EVDEN ÇIKARILIR MI?

Kirasını düzenli ödeyen bir kiracının evden çıkarılması bazı şartlar halinde mümkün değildir. Kira sözleşmesi ile kiracılar yükümlülüklerini yerine getirdikleri müddetçe kanunla korunmaktadırlar. Bundan dolayı da ev sahipleri özel şartları yerine gelmemesi durumunda ödemelerini aksatmayan kiracıları evden çıkaramazlar. Bu konuda kanun tamamen kiracıdan yanadır ve ev sahiplerine bu anlamda açık kapı bırakılmamıştır.

DÜZENLİ KİRA ÖDEYEN KİRACILAR HANGİ DURUMLARDA EVDEN ÇIKARILABİLİRLER?

Düzenli kira ödemek bir kiracıya koruma kalkanı oluştursa da bazı durumlarda ev sahipleri bu kiracıları evden çıkarabilirler. Kiradaki eve ev sahibi ihtiyaç duyarsa kiracı evden çıkarılabilir. Ancak burada çok kritik bir detay vardır. Kirasını düzenli ödeyen ama ev sahibinin ihtiyacından dolayı evi boşaltan kiracının bazı hakları bulunmaktadır. Ev sahibi bu evi bir başkasına 3 yıl boyunca kiraya vermez. Böyle bir durumda eski kiracıya 1 yıllık kira bedelini tazminat ödemek zorunda kalabilir. 

Kira ödemelerinde aksama olmamasına rağmen kiracının evden çıkarılmasının bir yolu da evde esaslı bir tadilat yapılacak olmasıdır. Bu gerekçeyle ev sahipleri kiracıları evden çıkarabilirler. Ancak tadilat işlemi yapılmalı ve tadilat sonrasında da kiralama hakkı yine kiracıdadır. Aksi bir durumda yine ev sahipleri kiracılarına tazminat ödemek zorunda kalabilirler. 

Ev sahiplerine kanun tarafından verilen bir diğer hak da 10 yıllık süresi dolan kira sözleşmeleriyle alakalıdır. 10 yıldır aynı kiracıya evini kiralamış olan ev sahibi 10 yılın ardından kira sözleşmesinin dolmasına kısa bir süre kala herhangi bir gerekçe bildirmeden kiracısını evden çıkarabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@