Kirayı Elden Alan Ev Sahibi, Bankaya Yatırmayan Kiracı Yandı! Para Cezası Ödeyebilirsiniz

Hükümetin kira gelir vergisi rakamlarını arttırmak için başlattığı kiranın elden verilmesi yasağı sonrası maliyenin hazır beyan sistemi ile denetimler sıklaştı.

EMLAK HABERLERİ 03.12.2019 - 12:08 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Hükümetin kira gelir vergisi rakamlarını arttırmak için başlattığı kiranın elden verilmesi yasağı sonrası maliyenin hazır beyan sistemi ile denetimler sıklaştı. Peki, kirayı bankadan ödememenin cezası nedir, kirayı elden vermenin kiracıya cezası var mı, kirayı elden alan ev sahibini şikayet edebilir misiniz?

Ev sahipleri ve kiracılar için uygulamaya alınan yeni yasal düzenleme ile kiranın elden ödenmesi yasaklandı. 2019 yılı için aylık kirası 500 liranın üzerinde olan kişilerin kiralarını banka üzerinden ödemeleri yasal zorunluluk haline geldi. Hazır Kira Gelir Beyannemesi HazırlanıyorYapılan yasal düzenleme ile kiracılar tarafından banka üzerinden yapılan kira ödemeleri kayıt altına alınıyor ve yıl sonunda kira gelir vergisi beyanname dönemlerinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak ev sahiplerine iletiliyor. Ev sahibi sadece GİB üzerinden giriş yaparak vergi ödemesini gerçekleştiriyor. Kaç Liraya Kadar Kira Bankaya Yatar? Kirayı Elden Ödeme Limiti 2019Her türlü vergilendirme işleminde olduğu gibi kiranın elden ödenmesi konusunda da vergi sınırlandırması uygulanmakta olup belirlenen alt limit 500 lira olarak uygulanmaktadır. 500 liranın üzerini aşan tüm kira ödemelerinde kiranın banka hesabı üzerinden ödenmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayan kişilere vergi cezası kesilir. Kirayı Elden Vermek ve Elden Almak Suç Mu?Evet, kira bedelinin 500 lirayı aşması  durumunda kirayı elden vermek ve kirayı elden almak yasal bir suç olarak kabul edilmektedir. Bu suç kapsamında kiracıya ve ev sahibine para cezası uygulanır. Kiracı Kirayı Bankaya Yatırmazsa Ne Olur, Kiracıya Ceza Var Mı?Kiranın banka üzerinden değil de elden alındığı tespit edilirse bu durumda para cezası uygulanır. Kirayı elden ödeyen kiracıya değil ev sahibine ceza uygulanmaktadır. Kirayı Elden Vermenin / Almanın Cezası Kaç Lira?Kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi  durumunda Vergi Usulsüzlük cezası kesiliyor. Bu ceza elden yatırıldığı tespit edilen her kira tutarının yüzde 5'i oranında tahsil ediliyor. Yani örneğin aylık kirası bin lira olan bir kişinin 6 ay kirasını elden verdiği tespit edilirse bu durumda 6 bin liranın yüzde 5'lik tutarı belirlenerek 300 lira kiracıya ve 300 lira da ev sahibine olmak üzere para cezası uygulanıyor.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@