Kirayı Elden Ödeyen Kiracılara Kritik Uyarı: Kiranızı Mutlaka Bankaya Yatırın!

Kiracılara kritik uyarı geldi. Peki, kirayı elden almanın cezası var mı, kirayı elden ödeme limiti 2019 yılında kaç lira, kiracı kirayı bankaya yatırmazsa ne olur?

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kiracılara kritik uyarı geldi. Peki, kirayı elden almanın cezası var mı, kirayı elden ödeme limiti 2019 yılında kaç lira, kiracı kirayı bankaya yatırmazsa ne olur?

Ev sahiplerinin daha düşük kira gelir vergisi ödemek amacı ile kirayı düşük göstermesine karşı önlem almak adına kiranın bankaya yatırılması zorunluluğu başlatılmıştı. Kirayı Mutlaka Bankadan Yatırın! Konu hakıknda gelen bir soruyu köşesinden yanıtlayan Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper kiracılara elden kira ödeme yapmamaları konusunda uyarıda bulundu. Heper takipçisi tarafından kendisine yöneltilen "9 ay önce emlakçıdan bir ev kiraladım, yazılı sözleşme yaptık ve ben kiraları ev sahibinin hesabına ödedim. 9 ay sonra dairenin bu binanın arsa sahibine ait olduğu bildirildi ve geçmiş dönem kiraların ödenmesi istenildi.Meğer müteahhit ile arsa sahibinin aralarında yaptıkları anlaşmada ihtilaf çıkmış. Arsa sahibinin müteahhide vermesi gereken bu daire müteahhide verilmemiş. Halen maliki olarak arsa sahibi görülüyormuş. Ben kira bedellerini şimdi arsa sahibi yani asıl malik adına yatırıyorum. Ama bu defa da müteahhit kira bedeli istiyor ve tahliye tehdidinde bulunuyor. Bu durumda ne yapmalıyım" sorusuna yanıt verdi. Taşınmazı Kiraya Vermek İçin Taşınmazın Sahibi Olma Şartı Yok! Heper vermiş olduğu yanıtta bir gayrimenkulü kiralamak için mutlaka maliki olunmasının zorunlu olmadığını söyledi. Taşınmazın sahibi olmayan kişilerin de kiralama işlemi yapabileceklerini belirten Heper kira ilişkisinin bu şekilde de kurulabileceğini duyurdu.Taşınmazın sahibi olan kişinin bu kiralamadan haberi olmasına rağmen itiraz etmemesi durumunda sözleşmenin geçerli olacağını belirten Heper  soruya yanıt vererek ise "kiraya veren malik olmadığı halde kiralayan sıfatını, kullanan da kiracı sıfatını alır.’ 9 aydır okuyucum bu durumdaydı ve kendisi kiracıydı. Şimdi müteahhit yani kira sözleşmesini kiralayan sıfatı ile yapan ile arsa sahibi yani tapuda malik görünen kişi arasında ihtilaf çıktı.Burada kiracının kusurundan söz edilmez. Kiracı kira bedellerini yatırmaya devam eder. Ancak iki taraf da kira bedeli talep ettiğinden iki tarafa kira ödemek zorunda kalmamak için mahkemeden tediye mahalli talep edilir, tediye mahalli demek kira bedellerinin ödenmesi için bir banka şubesinin kendisine gösterilmesi anlamına gelir ve kiracı aylık kiraları bu banka şubesine yatırarak borcundan kurtulur.Sonra müteahhit ile arsa sahibinin kendi aralarında problemi halletmesi beklenir. Dolayısıyla okuyucum sonuçta bir mahkeme kararına dayalı olarak kira bedellerini ödediğine göre müteahhidin, kiralayan olarak kiraları alamadığı iddiasının önemi kalmamıştır" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@