Kirazpınar'da Yıkım Arbedesi

Kocaeli Kirazpınar mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürerken, bölge halkı ile emniyet güçleri ve yıkım ekibi arasında arbede yaşandı.

GÜNDEM 20.07.2017 - 14:04 15.07.2021 - 00:22 Emlak 365

Kocaeli Kirazpınar mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürerken, bölge halkı ile emniyet güçleri ve yıkım ekibi arasında arbede yaşandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentsel değişim projesi için dönüşüm kapsamında yıkım dolayısıyla yol aldığı Kirazpınar mahallesinde, emniyet güçleri ve yıkım ekibi ile bölge halkı arasında büyük bir arbede meydana geldi.Toki ve Emlak Konut tarafınca ihale edilmiş olan Kirazpınar Mahallesinde, Gebze Emlak Konutları 3.Aşaması ihalesiyle yapılmak istenen yıkım, o bölge yaşayanlarının gösterdiği mücadeleye sahne oldu. Mahalle sakinleri gelen yıkım ekiplerine karşı sokaklara dökülüp direnç gösterdi. Sinirli kalabalığı zabıta ve polis kalkanlarla engellemeye çalıştı. Yaşlılar oturarak, daha genç olanlar ise polise karşı durarak protesto gerçekleştirdi.


CHP Kocaeli Milletvekili Olan Fatma Kaplan Hürriyet Bu Olayı Mecliste Gündeme Getiriyor


Kocaeli belediyesiyle birlikte Emlak Konut tarafından ihale edilmiş ve yıkım işlemi gerçekleştirilmek istenen bu bölgeyle ilgili, Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından verilen ‘yürütmeyi durdurma kararı’ olduğunu belirtip bu girişilen işlemin tamamen kanuna aykırı olduğunu söyledi. Bu konuyu ise sık sık mecliste gündeme getiren Milletvekili Hürriyet, Emlak Konut’un hak sahibi olanlara metrekare başına 800 lira olarak fiyat söylediğini, Gebze Adliyesinin ise halen devam etmekte olan söz konusu bölgeye ilişkin taşınmazlara ait olan kamulaştırma dosyalarının içinde ise metrekare başına iki bin Türk lirasından daha az kamulaşma öngörmediğini söyledi. Adliyenin önerdiği miktarın yarısından daha az bir fiyata tabi tutulmasına karşı olduğunu ve adaletin yerini bulması için bu olayı sürekli gündeme getirdiğini açıkça belirtti. 

Emlak Konut Hatalı İşlem mi Uyguladı?


Kocaeli Belediyesi tarafından Temmuz’un 14’ünde ilgili mahallede yaşayanlara bildiri yollayarak Temmuz’un 18’ine kadar evlerini boşaltmaları gerektiğini bildirdiğini belirten Fatma Kaplan, Mahkeme tarafından verilen karara rağmen Belediyenin yapmış olduğu işlemin hukuksuz olduğunu ve Emlak Konut’un tamamen taraf olarak hatalı işlem uyguladığını açıkladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@