Kırmızı Et Fiyatları İçin Beklenen Müdahale Geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Et Piyasası İçin Yeni Karar

Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar, 13 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kırmızı et fiyatları için Ramazan ayında düşüşü sağlayacak müdahale geldi!

Finans 13.04.2022 - 07:20 13.04.2022 - 07:22 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 5419), 13 Nisan 2022 Tarihli ve 31808 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yayımlanan kararın amacı, hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebirliğine katkıda bulunmak, besici ve tüketiciyi korumak, piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarını önlemek ve 2022 yılı Ramazan ayı için kırmızı et piyasasını düzenlemek olarak duyuruldu. 

Hatırlanacağı üzere Ramazan ayının gelmesi ile beraber pek çok gıda ürününde zam yağmuru yaşanmış, kırmızı et fiyatları ise zam şampiyonu olan gıda ürünleri arasında yer almıştı. Vatandaşın Ramazan ayında ucuz et yemesini sağlamak adına Et ve Süt Kurumu devreye alınmış, ucuz et ve kıymanın ESK mağazaları yanı sıra Tarım ve Kredi Kooperatif marketlerinde de satılmasına karar verilmişti. 

HÜKÜMETTEN KIRMIZI ET FİYATLARINI UCUZLATACAK DESTEKLER AÇIKLANDI! 

13 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında Ramazan ayında kırmızı et fiyatlarını vatandaşın lehine destekleyecek yeni düzenlemeler kamuoyuna duyuruldu. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı et fiyatlarının hem üretici hem de tüketici lehine bozulmasını önlemek amacı ile 1 Mayıs 2022 tarihine kadar ESK tarafından kesimi ve satışı yapılan ya da hazırlanan sığırlar için 2 bin 500 TL baş destekleme ödemesi yapılacağı ilan edildi. 

ET PİYASASI KARARI

2 Nisan 2022 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere söz konusu düzenleme bugün yürürlüğe girmiş oldu. Kırmızı et desteği olarak hayvanlarını kesime yollayan besicilere yapılacak olan 2 bin 500 liralık ödeme Ziraat Bankası üzerinden yetiştiricilerin hesaplarına yatırılacak. Yatırılan destek parası haciz, temlik ya da icra işlemlerine konu edilemeyecek ve hesaptan besici direkt olarak parasını çekebilecek. 

ET PİYASASI KARARI 1

KIRMIZI ET FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, ET PİYASASINDA SON DURUM NE?

Yapılan düzenleme ile besicilere verilen destek ile kesime gönderilen hayvan sayısının arttırılması ve böylelikle piyasaya sürülen yeni et miktarı ile kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi amaçlanıyor. Et piyasası yapılan düzenlemeyi olumlu bir gelişme olarak görürken yem desteklerinin arttırılması konusunda da yeni uygulamaların hayata geçirilmesini talep ediyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@