Kış Geldi, Apartmanlarda Isınma Giderleri Kavgası Başladı! Merkezi Sistem Kalorifer ve Kombi Yakmayana Ceza

Yükselen doğalgaz fiyatları nedeniyle pek çok kişi faturaları düşürmek için kombi yakmamayı ya da kısmayı tercih ederken apartmanlarda kalorifer kavgası başladı. Kombi yakmayan komşu dava sebebi!

Emlak Haberleri 25.11.2021 - 11:57 25.11.2021 - 11:58 Gülcan Özer

Apartmanlarda kalorifer ve kombi şikayetleri yağmur gibi başladı. Kış mevsiminin gelmesi ile beraber hem merkezi ısınma sistemi ile ısınan hem de bireysel ısınma sistemine olan binalarda tartışmalar başladı. Özellikle de doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile komşular arasında kombi açılmaması nedeni ile tartışmalar yaşandığı belirtiliyor. 

Vatandaş ay sonunu denkleştirmek için çareyi doğalgaz faturasından kısmakta ararken, kendi kombisini yakan komşular ise ısınamadıkları gerekçesi ile şikayetçi oluyorlar. Peki, kombiyi yakmayan komşu şikayet edilebilir mi, doğalgaz yakmayan komşu cezası var mı, kombi yakmayan komşu nereye şikayet edilir, yanmayan kalorifer hukuku nedir, üst ya da alt komşu doğalgaz yakmazsa ne olur?

YANMAYAN KALORİFER HUKUKU: ALT KOMŞU DOĞALGAZ YAKMAZSA SUÇ MU?

Son dönemin en çok tartışılan konuların başında doğalgaz cezası yer alıyor. Vatandaşlar son dönemde döviz kurunda yaşanan yükselişle beraber doğalgaz fiyatlarına gelen rekor zamla beraber pek çok kişi daha az fatura ödemek için kombisini kısmaya ya da yakmamaya başlarken alınan bu tasarruf önlemi toplumda da tartışmalara neden oldu. 

kombi yakmak zorunlu mu

Bazı kişiler vatandaşın zorunlu bir tercih yaptığını belirterek, ay sonunu getiremeyen insanların ödeyemeyecekleri doğalgazı yakamayacaklarını savunarak bu davranışı haklı bulurken, bazı kişiler ise başkasının yaktığı doğalgazdan yararlanmak için bazı kişilerin kötü niyetli olarak uyanıklık yaptıklarını savunundu. Evinde doğalgazı yüksek derecede yakmasına rağmen ısınamayan kişilerde kendilerinin mağdur olduğunu savundu. 

kombi açmayan komşu dava sebebi olacak

DOĞALGAZ YAKMAYAN KOMŞU CEZASI! KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKTAYET EDİLİR?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine göre apartmanda doğalgaz yakmayan komşu, komşuluk hukukunu çiğnediği için şikayet edilebilmektedir. Şikayetler ise taşınmazın bulunduğu adresin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi 'ne yapılmaktadır. 

kombi yakmama cezası ne kadar

BOŞ DAİRE KOMBİ YAKAR MI?

Merkezi Kalorifer Sistemi ile ısınan binalarda Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında dairenin boş olması ya da kullanılmaması yakıt parasını ödemekten muaf tutulmak için yeterli değildir. Kanunun 20. maddesi kapsamında “Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz" denilerek bu durumda ödemenin devam edeceği belirtilmiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@