Kış Geliyor! Doğalgaz Yardım Parası Desteği Başvurunuzu Yapın

Aileler devlet birimlerinden doğalgaz faturası için destek ve yakacak yardımı alabilirler. Fatura desteği ve kömür desteği için başvuruların nasıl ve nereye yapılacağını adım adım aktarıyoruz.

Gündem 08.09.2021 - 11:09 08.09.2021 - 11:09 Mustafa KARAGÖZ

Devlet destekleri kapsamında sağlanan ödemeler arasında fatura desteği de bulunuyor. 

Ailelerin doğalgaz, elektrik ve su faturalarına destek sağlayan kurumlar ekonomik zorlukların aşılmasını amaçlıyorlar. Peki vatandaşlar devletten nasıl destek alacaklar? Nereye başvuru yapacaklar? İşte tüm ayrıntılar. 

DEVLETTEN FATURA DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan fatura desteğinin başında elektrik yardım parası gelir. Aile Bakanlığı 2 ayrı destek ile ailelere fatura desteği sağlar. Birinci destek elektrik tüketim desteği olarak sağlanırken ikinci destek hasta olan vatandaşlar için ayrı bir program kapsamında sağlanan elektrik desteği olarak sunulur. Elektrik desteğinde ödemeler aylık olarak sağlanır. 

Doğalgaz Desteği

Doğalgaz desteği doğrudan programda olan destek arasında yer almıyor. Bazı belediyeler vatandaşlara doğalgaz faturalarını ödemelerde ek destek sağlıyorlar. İl belediye başkanlıkları yada ilçe belediye başkanlıklarının sağladığı destekler aylık olarak ve belirli süre olabilir. Belediye destekleri her belediye için geçerli olmayıp ilan edilen yardım programları kapsamında sağlanır. 

Belediyelerden elektrik tüketim desteği almak isteyenler başvurularını kendi ilçe belediyelerine yada il belediyelerine yapabilirler. Fatura desteği olup olmadığını öğrenecek olan vatandaşlar desteğin sağlanıyor olması durumunda başvurularını yapacaklar. 

Yakacak Desteği

Aile Bakanlığı doğrudan yakacak desteği sağlıyor. Yakacak desteği doğalgazın olmadığı bölgelerde kömür olarak sağlanıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere verilen yakacak desteği, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedelsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde verilir. 

Hanelere dağıtılacak kömür miktarı bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak belirlenir. Kömür desteği için başvurlar ilçe SYDV'lere bizzat yapılır. Destek için başvuru şartı hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@