Kış Gelmeden Korkusu Sardı! Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? 3 Tüyo ile Yüzde 30 Tasarruf

Avrupa'da doğalgaz fiyatları rekor seviyelere çıktı. Enerji piyasasında yaşanan fiyat artışları Avrupa ülkelerini kara kara düşündürürken Türkiye'de de vatandaşlar önlem almaya başladılar.

Gündem 07.10.2021 - 10:26 07.10.2021 - 10:44 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomi gündeminin temel konusu enerji fiyatları oldu. Enerji fiyatları küresel piyasada hızla yükselirken başta doğalgaz olmak üzere çok sayıda üründe çok yüksek zamlar yapıldı. Öyle ki Avrupa'da 2020 yılında 1000 metreküpü 200 dolar hatta 180 dolar doğalgaz fiyatı, 2021 yılında 1000 dolar bandını aştı. Daha da yükselmeye devam ediyor. 

AVRUPA ZAMLARI TÜRKİYE'Yİ ETKİLEYECEK UYARISI

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarına gelen üst üste zamların ardından Türkiye için de uyarılar yapıldı. Şu anda Avrupa'da 1000 doların üzerinde olan fiyat Türkiye'de 240 dolar bandında bulunuyor. Ancak söz konusu zamların önümüzdeki aylarda fiyatlara yansıyabileceği konuşuluyor. 

Kış ayları öncesi gelen bu uyarılar ise vatandaşların gözünü korkuttu. Zira Temmuz ayında gelen son zammın ardından fiyatların yüksek olduğundan şikayet eden vatandaşlar yeni zam iddialarıyla endişeli. 

doğakgaz fatura ekim 7 3

DOĞALGAZ FATURANIZI İNDİRECEK BAZI TÜYOLAR

Bu süreçte vatandaşlar enerji masrafını en aza indirmek için büyük uğraş içindeler. Vatandaşlar kış öncesinde alabilecekleri tüm tedbirleri almak ve doğalgaz faturasını en aza indirmek istiyorlar. Bu noktada yapılabilecek bazı işlemler bulunuyor. 

doğakgaz-fatura-ekim-2-7

1-) Kış öncesi yapılması gereken en önemli tasarruf işlemi doğalgaz bakımı. Vatandaşlar doğalgazlarının, peteklerin yıllık bakımlarını yaptırarak yıl içinde yüzde 30'a kadar çıkan bir tasarruf sağlayabilirler. 

2-) Kış döneminde atılabilecek en önemli adım ısının korunması

Isının korunması için vatandaşlar binalarına ısı yalıtımı yaptırabilirler. Binanın ısı yalıtımı dışında ise ev içi ısı korunması oldukça önemli. Gereksiz kapıların kapalı olması, peteklerin önünün açık olup ısıyı daha iyi şekilde yayması, kalın halı kullanımı, pencelerin bakımının yapılması ve perde kullanımı ciddi oranda ısı tasarrufu sağlayacaktır. 

doğakgaz-fatura-ekim-7

3-) Kombi kullanımına ilişkin en sık yapılan uyarılardan birisi de bir oda yerine tüm evin ısıtılması. Bir odada yakılan kombi faturanın şişmesine neden olabilir. Hemde diğer odalarda soğuk kalmış olur. Ayrıca evden çıkarken kombinin kapatılması, geldiğinde açılması da faturayı kabartan bir diğer etmen olacak. Bu durumda en düşük sıcaklıkta bile olsa kombinin açık kalması öneriliyor. Bu şekilde ev hem sürekli sıcak kalacak hemde başlatma esnasında ve sonrasında ortam ısının belli bir seviyeye çıkması için fazlada enerji harcanmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@