Kış Saatine Geçilecek Mi? Bakan Dönmez Son Noktayı Koydu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kış saati uygulamasıyla ilgili kesin konuştu. Bakan Dönmez, sabit saat uygulamasına 'devam' dedi.

Gündem 10.01.2022 - 09:56 10.01.2022 - 09:56 Büşra Uluşen

Türkiye'de güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla 4 yıldır yaz saati uygulaması kalıcı hale getirildi. 

Havanın geç aydınlanıyor olması hem okula giden çocukları hem de çalışanları olumsuz yönde etkiledi. Öyle ki öğrenciler okula karanlıkta gidiyor ve veliler çocuklarının başına bir şey gelmesinden endişeleniyor.

Aynı şekilde çalışanlar da işyerlerine karanlıkta girip, yine karanlıkta çıkarak adeta güneş yüzü görmüyor. 

Yaz saati uygulaması konusunda bir süredir tepkiler çoğalınca kış saatine geçilmesi konusu gündeme geldi. Vatandaşların büyük bir kesimi kış saati uygulamasına geçilmesini talep ederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuya son noktayı koydu. 

kış saati uygulaması

SABİT SAAT UYGULAMASI DEVAM EDECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir süredir gündemde olan ve kaldırılması talep edilen kalıcı yaz saati uygulaması konusunda konuştu.

Bakan Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasına yönelik bir değişiklik yapılmayacağı ve sabit saat uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı. 

BAKANLIĞIMIZIN ÇALIŞMASI BULUNMAMAKTADIR

CHP Milletvekili Burak Erbay'ın kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili yönelttiği soruya yanıt veren Bakan Dönmez, uygulama ile yapılan enerji miktarını açıklayarak bakanlığın bu yönde bir çalışması olmadığı bilgisini kaydetti. 

Bakan Dönmez konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

'' Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göre ise 5.94 milyar TL'dir. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in açıklamalarına göre Türkiye'de kalıcı yaz saati uygulaması devam edecek ve kış saatine geçilmeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@