Kısa Çalışma Ödeneği Çıktı, Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnamesi Neden Çıkmıyor?

Son dönemde yaşanan ani fiyat artışı nedeni ile mağdur olan kamu müteahhitleri daha önce 3 ayrı bakan tarafından sözü verilen tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi için beklemeye devam ediyor.

EMLAK HABERLERİ 19.11.2018 - 13:05 15.07.2021 - 00:18

Son dönemde yaşanan ani fiyat artışı nedeni ile mağdur olan kamu müteahhitleri daha önce 3 ayrı bakan tarafından sözü verilen tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi için beklemeye devam ediyor...

Kamu müteahhitleri artık iflas noktasının sonuna gelmişken beklenen tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi müjdesi ne yazık ki hala gelmedi. Kamu müteahhitleri her platformda seslerini duyurmak için çalışmalara devam ederken yaşanan sorunlar ise katlanarak artıyor. 



Bakan Pekcan 3 Kararname Saymıştı, Bunlardan Biri Çıktı Kalan 2 Tanesi Neden Çıkmıyor?



Ticaret Bakanı Pekcan 25 Ekim 2018 tarihinde yapmış olduğu açıklamasında "iş dünyasının uzun süredir beklediği 3 kararnemeyi hazırlıyoruz. Kısa sürede yayınlayacağız. Tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi tamamlanmak üzere. Kısa çalışma süresi ödeneği için kararname de hazırlanıyor" müjdesini vermişti. 



Bu 3 kararname arasında sayılan kısa çalışma süresi ödeneği çıkarkan tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi ise ne yazık ki aradan geçen uzun süreye rağmen hala çıkmadı. 2 kararnamenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edildiği iddiaları ise geçen süre ile beraber artmaya devam ediyor. 



Artık çoğu müteahhit fiyat farkı kararnamesi umudunu yitirirken en azından tasfiye kararnamesi ile büyük zarar ettikleri işlerden vazgeçme hakkının kendilerine tanınmasını istiyor. Teminatları yanmadan ya da herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalmadan sözleşmeden dönmek isteyen kamu müteahhitleri tarafından yapılan çağrıları takipçilerimizle paylaşıyor, emlak365.com olarak sesleri olmaya devam ediyoruz...




  • 30 yıldır kamu müteahhit  bir fiyat artışı görmedik 6 tane şantiyemiz var. Eylül ayından beri durdurduk. Çünki hepsi zarar,  fiyat farkı verilmese hiç birini  yapamayız  yada  tasfiye kararnamesi çıkmasa kendimiz fesih etmek zorunda kalacağız. Kararnamelerin Ekim ayı sonunnda çıkacağını söylediler. Kasım ayı bitmek üzere halen çıkmadı. Sabrımız kalmadı çok zor durumdayız. Ne zaman fiyat farkı veya tasfiye kararnamesi çıkacak? Bir bilgisi gerçekten olan varsa buradan yazsın öğrenelim Herkese Allah kolaylık versin. 

  • Tasfiye ve fiyat kararnamesi çıkmaması ölümlük hastayı yerde yatar bırakmak, bırak ölsün demek gibi. Üstelik ölümünden de sorumlu olduğu halde. Ayrıca kamu yarına üretenler ve çalışanlar yaraına acil çıkması gerekir. Bu iş uzun vadede herkese yazar. Adam müteahhit olmuş bir yolunu bulur yansıtır. Devletin güvenilmez hale adaletsiz hale gelmesinin bedeli yoktur. Kimse de ödeyemez.

  • Kamuya iş yapan binlerce müteahhit ne yazık ki iflasın eşiğine geldi. En azından Tasfiye hakkı verilerek iflaslar önlenebilir. Bu da 250 alt sektörle beraber milyonları ilgilendiren mağduriyetlerin önlenmesi anlamına gelecektir.

  • Fiyat farkı istemiyoruz tasfiye hakkı tanıyın bari  azad edin bizi kardeşim biz bittik bittik...

  • Eğer tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi çıkmayacaksa söylesinler. Boşuna zararına is yapmayalım. Şimdiden sözleşmeyi fes edecem kurtulacam. Bu ne iştir. Yani bakan olmuş ama yetki yok. İllaki R. Tayyip Erdoğan'mı açıklayacak?

  • 1 kasim 2018 TOKİ için tasfiye karanamesi çikti. Elektrik piyasasi için ilave fiyat farki çikti. Bunlar 3 ay içinde oldu. Hepsi de 4735 sayili yasaya göre iş yapanlar. Bizede yönelik kararname çıkacak bekliyoruz.

  • 0 Araç  sektöründe çalışan sayısı tahmini 10.000 parasal boyut yılık 150 milyar  ve paranın döviz çıktısı çok fazla bu sektöre yardım eli uzatılıyor. Ama şuanda 150 milyarlık taahüt işinde 1.000.000 kişi  (bir milyon ) ekmek yiyor ve bu kararname çıkmassa bunların %85 mağdur olur tasfiyenin bütçeye büyük  bir zararı olmaz. (  fiyat farkı olmayan işlere fiyat farkı vermesi iyi olur) döviz çıktısıda çok az. Yani para içeride kalacak

  • Çevre Şehircilik Bakanımız tarafından müjdelenen tasfiye ve ilave fiyat farki kararnamesini beklerken, muhalefet partisi Adana milletvekili Orhan Sümer'de TBMM'de bu hususda konuşma yapmış. muhalefette konuyu anladiğina göre bu karar yakında çıkar  umutla bekliyoruz. 

  • Bu kanun artik çıksın.  Dakika başı internete tasfiye kararnamesini arıyorum. Ama sonuçta bir sey yok. 

  • Tasfiye  kararnamesi ve fiyat farkı 3 Aydan beri 3 ayrı bakan tarafından çıkarılacağını söylediler ancak  yayınlanmadı hiç kimsenin bu işleri yapma gücü kalmadı zarar ettiğimizi biliyorlar bankalar kredi bemiyorsan tedarikçi ve fabrikalar peşin olmayı ca mal göndermiyor lar kamu müteahhitlerine artık kş de güvenmiyor Çünki zarar ettiğimizi herkes biliyor sayın cumhurbaşkanımızdan isteğimiz bu işe bir çare bulsun dayanacak gücümüz kalmadı bütün şantiyelerimiz  DURMUŞ vaziyette.



İş İşten Geçtikten Sonra Çıkacak Tasfiye Kararnamesi Ne İşe Yarayacak?



Tasfiye Kararnamesi ve Fiyat Farkı Kararnamesi Sadece Karayolları Müteahhitlerini Mi Kapsayacak?



Bakan Turhan Açıkladı "Tasfiye Kararnamesi Yakında Yürürlüğe Girecek"



Android uygulamamız için TIKLAYINIZ



İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ



Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ



Twitter sayfamız içinTIKLAYINIZ



Haber Kaynağı: Emlak365.com



NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@