Kişi Başı 20.600 TL Devlet Desteği Açıklandı! 13 Milyon Kişi İçin Ödeme Yapılacak!

Asgari ücrete zam yapılması ile bazı ücret ve destek kalemleri de yeniden belirlendi. Bu değişim ile devletten 20.600 TL destek müjdesi geldi. İşte vatandaşlara verilecek desteğin ayrıntıları...

Kişi Başı 20.600 TL Devlet Desteği Açıklandı! 13 Milyon Kişi İçin Ödeme Yapılacak!

Türkiye’de asgari ücret oldukça fazla ücret ve destek kaleminde belirleyici oluyor. Bundan dolayı da asgari ücrete yapılan her yeni zam bu ücretleri ve destekleri yeniden belirliyor. Son olarak net asgari ücretin 5.500 TL’ye çıkarılması ile beraber Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına devlet desteğinde de artış yapıldı. İşte devlet desteği olarak ödenecek yeni rakam...

YÜZDE 30 DEVLET KATKISI ÖDEMESİ YAPILIYOR

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamasının cazip olabilmesi ve vatandaşların ilgi gösterip tasarruf yapmalarının teşvik edilmesi için son olarak devlet katkısı yüzde 30’a çıkarılmıştı. Sisteme dahil olan vatandaşlar belirli şartlarda bu devlet katkısını alabiliyorlar.

DEVLET DESTEĞİ 20.600 TL'YE ÇIKTI!

BES içerisinde yatırım yapan vatandaşlar en fazla brüt asgari ücretin yüzde 30’u kadar devlet katkısı alabiliyorlar. Bu yıl Temmuz ayında asgari ücret zammı yapılmamış olsaydı BES yatırımcıları en fazla 18 Bin TL devlet katkısı alabileceklerdi. Ancak yapılan asgari ücret zammının ardından BES’teki devlet katkısı yıllık 20.600 TL’ye yükseldi. Bu yıl için alınabilecek en yüksek devlet katkısı bu şekilde yeniden belirlenmiş oldu.

13 MİLYON KİŞİ YATIRIM YAPTI

Emeklilik Gözteim Merkezi tarafından verilen bilgilere göre Haziran 2022 verilerinde BES’te toplam 13 milyondan fazla vatandaşın yatırımı bulunuyor. Devlet katkısı dahil olmak üzere sistem içerisindeki fon büyüklüğünün ise 310 Milyar TL’yi aştığı bildirildi.

BES NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bireysel Emeklilik Sistemi, Türkiye’de devlet güvencesinde bir tasarruf ve yatırım aracıdır. Sisteme dahil olanlar yüzde 30 oranında devlet katkısına da sahip olabiliyorlar. Vatandaşların birikimleri emeklilik yatırım fonları ile daha da değerlenebiliyor. Emeklilikte vatandaşlar isterlerse toplu para isterlerse de ikinci bir emekli maaşı gibi maaş alabiliyorlar.

BES yatırımı yapmak isteyen vatandaşlara belirli bir tutarda aylık ödeme şartı koşulmuyor. Vatandaşlar istedikleri miktarlarda yatırım yapma imkanına sahipler. Bu şekilde yatırımlarını bireysel emeklilik fonunda değerlendiren vatandaşlar hayatlarının son döneminde yüksek bir gelir elde etme imkanı da buluyorlar. Ayrıca BES sisteminde kalmak gibi bir zorunluluk da bulunmuyor. Vatandaşlar istedikleri an yatırmış oldukları tüm parayı alarak sistemden çıkabiliyorlar.

Emlak365.com