Kışın Donduk, Yazın Kavrulacağız! Yaz Ne Zaman Gelecek? Meteoroloji Uyardı, Kavurucu Çöl Sıcakları Yola Çıktı

Bu sene son derece sert geçen kış mevsimi tüm yurtta etkisini göstermiş, Mart ayında dahi pek çok ilde zorunlu kar tatili ilan edilmişti. Yaz ne zaman gelecek, havalar hangi tarihte ısınacak?

Gündem 01.04.2022 - 08:50 01.04.2022 - 08:50 Gülcan Özer

Meteoroloji Genel Müdürlüğü pek çok ilde alarm verirken yaz için de kavurucu sıcak uyarıları yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından bugün yapılan son dakika açıklaması ile toz taşınımı nedeni ile kum fırtınası alarmı verilirken aynı zamanda çığ tehlikesi, buzlanma ve don uyarıları da yapıldı. 

Yurt genelinde hava sıcaklıkları yavaş yavaş artmaya başlarken, yoğun kar yağışının etkili olduğu illerde karların erimeye başlaması ile sel, su baskını ve çığ tehlikesinin arttığına dikkat çekildi. Yine Marmara ve Orta Karadeniz Bölgesinde bulunan illerde de fırtına alarmı verildi. Yurt genelinde yaz dönemi için ise bu sene kavurucu yaz sıcaklarının etkili olacağı ilan edildi. 

TOZ BULUTU FIRTINASI SON DAKİKA ALARMI VERİLEN İLLER HANGİLERİ?

Resmi sosyal medya hesabından alarm uyarısı yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü toz taşınımı nedeni ile bazı illerde alarm verdi. Özellikle de sağlık sorunu bulunan kişilere uyarı yapılırken Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımından etkilenecekleri ilan edildi. 

mgm alarm-1

YAZ NE ZAMAN GELECEK 2022, BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

MGM tarafından yayımlanan hava durumu tahmin raporu ile 1 Nisan 2022 Cuma günü yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselerek mevsim normalleri dahilinde seyredeceği ilan edildi. 

cuma hava durumu-1

Kıyı kesimlerde yağış, iç kesimlerde fırtına doğu bölgesinde ise buzlanma ve çığ uyarıları yapılırken bu yaz için ise ne yazık ki kavurucu Afrika sıcakları uyarısı yapıldı. 

cumartesi hava durumu

Ramazan ayının birinci günü yani yarın ise hava sıcaklıkları artmaya devam edecek. Ramazan ayının genelinin sıcak geçmesi bekleniyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@