Kışın Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Püf Noktaları54 defa okundu

kategorisinde, 12 Oca 2018 - 17:33 tarihinde yayınlandı
Kışın Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Püf Noktaları

Kışın saç bakımı oldukça önemli bir konudur. Soğuk hava ve çevresel etkenler, saçlarımız için kış aylarında gerekenden daha fazla özen göstermemiz için önemli sebeplerdir. Soğuk kış aylarında da sağlıklı saçlar için neler yapılması gerektiğine bakacak olursak:

Öncelikle, yaz aylarında nemli hava ve tuzlu suların etkisiyle gücünü yitiren saçlar için kış aylarının oldukça önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Hava değişimi saçlar için nem ve sebum dengesini kaybetmesi açısından hafife alınmaması gereken bir konudur. Soğuk havalarda nemini kaybedip kuruyan saçlar matlaşır ve bir süre sonra parlaklığını yitirir. Tüm bu sebeplerden dolayı saçları beslemek, gereken nemi ve sebum oranını vermek için saçların özel bakımlarla beslenmesi gerekmektedir. Saçlar için yapılacak önemli bakımlardan birisi de saç yıkama konusudur. Her gün yıkanan saçlarda saçları besleyen maddeler bir süre sonra dengesizleşir, banyolarda bone kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Parlak ve gür saçlara ulaşmak çok zor değildir. Bunun için kış ayları, saç yıkamalarını düzenlemek ve sağlıklı saçlara ulaşmak için oldukça önemlidir.

Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Yöntemleri

Argan Yağı: Kış mevsiminde sağlıklı saçlar için en önemli yağlardan biri de argan yağıdır. Olumsuz hava koşullarına karşı güçlü ve parlak saçlar için haftada 2 kere argan yağı bakımı uygulanmalı ve saçlarımızda bekletebildiğimiz kadar bekletmeliyiz.

Saç Kurutma Makinesi: Saçlarımızı yıkadıktan sonra soğuk kış aylarında hemen saç kurutma makinelerine koşuyoruz ancak saçlarımızı ne kadar ısıdan uzak tutabilirsek o kadar koruyabiliriz. Bu nedenle saç kurutma makinesi kullanırken saçlarımızdan 30 cm uzakta tutmak ideal bir yöntemdir.

Saç Kremi: Saç kremi inatçı saçları daha da yumuşatır ancak saç diplerine uygulanmamalıdır. Hacimli ve yapışmayan saçlar için saç uçlarına uygulamak gerekmektedir.

Sıvı Saç Kremleri: Saçlarınızın kırılmalarını engellemek adına saçlarınızı sıvı saç kremleri ile yumuşatabilir, nazik dokunuşlar ile saç kırılmalarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca saç kremi seçerken saç tipinize uygun olanları tercih etmelisiniz.

Bol Su İle Durulama: Saçlarınıza uyguladığınız şampuan ve saç kremi gibi kimyasallardan sonra sağlıklı ve temiz saçlar için bol su ile durulamak gerektiği de unutulmamalıdır. Saçlarınızda kalan şampuan kalıntılarından kurtulmanın en etkili yöntemi bol su ile temizlemektir. Aksi halde, dökülmeler artacak ve saçınız bir süre sonra matlaşacaktır.

İçten Güzelleştirme: Yeme içme düzeni de sağlıklı saçlar için oldukça önemlidir. Bol su içmek, ceviz tüketmek, dengeli ve sağlıklı beslenmek saçlarınızın sağlıklı ve parlak olarak uzamasını sağlayacaktır.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
YORUM YAZ