Kısıtlamalar Başladı Çalışma Hayatı Etkilendi! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak Mı?

Türkiye'de koronavirüsün çalışma hayatını olumsuz etkilemesine dair ekonomik tedbirlerin en kapsamlısı olan Kısa Çalışma Ödeneği'nin sona ermesi büyük sorunları da beraberinde getirdi. Çalışma hayatı kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam etmesini istiyor. Peki kısa çalışma ödeneği devam edecek mi?

Kısıtlamalar Başladı Çalışma Hayatı Etkilendi! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak Mı?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde çalışma hayatında önemli sorunlar yaşandı. 2020 Mart ayında ülkede görülen ölümcül salgın önce çalışma hayatını vurdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da ekonomik tedbir olarak devreye kısa çalışma ödeneğini soktu. Kısa çalışmaya geçen işyerlerinde belirli şartları taşıyan çalışanlar bu uygulama ile desteklendi. Bu şekilde hem işverenler yetişmiş çalışanlarını kaybetmediler hem de çalışanlar işsiz kalmadılar.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN KARŞILANDI

Uzun bir süre Türkiye'de uygulanan kısa çalışma ödeneğinin maliyeti İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılandı. Kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan çalışanların maaşları bu ödenek tarafından karşılandı. Hem işverenler hem de çalışanlar bu uygulamadan memnun kaldılar. Ancak kısa çalışma ödeneğine 31 Mart 2021 tarihi ile son verildi. Kısa çalışma ödeneğinin kaldırılması ile çalışma hayatında yine sıkıntılar başgöstermeye başladı. Tedbirlerin yeniden devreye alınması, çok sayıda işletmenin kapatılması veya kısıtlı çalışmalarına imkan tanınması ile kısa çalışma ödeneğinin devamına dair sesler yükselmeye başladı.

DESTEK TALEPLERİ YÜKSELİYOR

Hem işveren birlikleri hem de işçi birlikleri kısa çalışma ödeneğinin devam etmesine dair açıklamaları ardı ardına yapmaya devam ediyorlar. Kısa çalışma ödeneği ile çalışanların finanse edilmesi sağlanırken bu yük şu anda tamamen işverenlerin sırtına kaldı. Çeşitli normalleşme destekleri verilse de bu da yeterli olmadı. Kısa çalışma ödeneğinin bir süre daha devam etmesinin çalışma hayatının sorunlarını önemli ölçüde çözeceğine dair açıklamalar yapılmaya devam ediliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILACAK MI?

Kısa çalışma ödeneği ile alakalı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. İlgili kanun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kısa çalışma ödeneğine dair süre uzatımı hakkı veriyordu. Ancak şu ana kadar bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Yine de bu hafta içerisinde bu konuda bir gelişme yaşanması bekleniyor. Çalışma hayatında yaşanan sorunların iş dünyasından vatandaşlara kadar çok geniş kesimi etkilemesinden dolayı kısa çalışma ödeneği taleplerinin ciddiye alınacağı düşünülüyor.