Kişiye Özel İhtiyaç Kredisi Verilecek! Faizi Siz Belirleyeceksiniz

Kişiye özel ihtiyaç kredisi paketlerinde müşterilerin kredi risk puanları uygulanacak faiz oranlarını belirliyor. Düşük faizli krediler için yapılması gerekenler ise şöyle...

Kişiye Özel İhtiyaç Kredisi Verilecek! Faizi Siz Belirleyeceksiniz

Bankaların ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi başvurularına onay verilmesi sürecinde ilk değerlendirmeye aldıkları husus düzenli gelir ve kredi risk puanı. Kredi risk puanı kişilerin bankacılık işlemlerine göre belirlenir.

Kredilerde faizlerin yükselmesinin ardından ise bankalar kişilere özel faiz paketleri belirlemeye başladılar. Bir taban faiz tutarı üzerinden sağlanan kredilerde, en düşük oran en güvenilir olanlara sağlanıyor.

KREDİ RİSK PUANI SIRALAMASI

İhtiyaç kredisi veya diğer kredi paketlerinden faydalanmak isteyenler için aşağıda yer alan puanlama sistemi uygulanıyor. Bankalar listenin en tepesinde yer alan, en güvenilir grupta yer alanlar için daha avantajlı paketler sunuyor.

Kredi puanı 0 ile 699 arasında olanlar en riskli grup.

Kredi puanı 700 ile 1099 arasında olanlar riskli grup.

Kredi puanı 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grup.

Kredi puanı 1500 ile 1699 arasında olanlar güvenilir grup.

Kredi puanı 1700 ile 1900 arasında olanlar ise en güvenilir grup.

ihtiyaç kredisi-2

İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZLERİ SİZ BELİRLEYİN

İlan edilen kredi puan tablosuna göre kredi faiz oranı uygulamaya başlayan çok sayıda banka var. İNG Bank,QNB Finansbank ve TEB doğrudan bu sistem üzerinden kredi sağlarken İş Bankası ve bazı diğer bankalar ise kişiye özel faiz oranı belirlerken kredi risk tablosunu göz önünde bulunduruyor.

Bankaların uyguladığı sistem kapsamında kredi risk puanı 1850 ve üzerinde olanlara çok avantajlı ve dönemin en uygun oranları sunuluyor. Yine 1700 üstü puanı olanlar için de özel ve daha uygun koşullar sağlanıyor. Ancak kredi risk puanı düşük olup riskli, az riskli grupta olanlar için ise daha yüksek faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlanıyor.

ihtiyaç kredisi 2

İNG BANK, QNB FİNANSBANK VE TEB KREDİ PAKETLERİ

İNG Bank kredi risk puanı çok yüksek seviyelerde olanlara yüzde 1.35 faiz oranıyla kredi imkanı sunuyor. Kredi puanının çok düşük olması durumuna ise faiz oranı yüzde 2.59'a kadar çıkabiliyor. QNB Finansbank müşterilerine yüzde 1.39'dan başlayan faiz oranlarıyla TEB ise yüzde 1.45 faizle ihtiyaç kredisi sağlıyor. Örneğin TEB kredi puanı güvenilir seviyelerde olanlara yüzde 1.59 faizle kredi sağladığını duyurdu.

SONRAKİ HABER