Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 3 Yılda 14 Milyon Liralık Kira Ödemesi Yapmış!

Sayıştay raporları çok tartışılacak bir konuyu daha ortaya çıkardı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul Karaköy binası için aylık 110 bin euro kira ödemiş.

Emlak Haberleri 14.01.2019 - 11:08 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Sayıştay raporları çok tartışılacak bir konuyu daha ortaya çıkardı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul Karaköy binası için aylık 110 bin euro kira ödemiş.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Karaköy'de yer alan bina için aylık 110 bin Euro kira bedeli ödendiği ortaya çıktı. Kurum tarafından imzalanan kira sözleşmesi sonrasında Euro kurunda yaşanan artış ile kurumun rekor bir kira ödemesine imaz attığı belirlenirken söz konusu binanın kuruma uygun olmadığı da raporda yer aldı. Kıyı Emniyeti Binayı Boşaltarak Başka Yere Taşındı! Euro kurunda yaşanan yükselişin ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kira gideri olarak rekor oranda ödeme yapmaya başladı. Kurum 3 yılda 14 milyon lirayı sadece kira bedeli olarak harcadı. Kurum 2016 yılında 6.3 milyon lira kira ödemesi yaparken 2017 yılında bu rakam 7.4 milyon liraya yükseldi. Kurum 3 senelik zaman dilimi içerisinde 14 milyon liraya yakın kira gideri ödedi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 2015 yılında yıllık 110 bin Euro kira sözleşmesi imzalarken bu tutara KDV eklendi. Kira sözleşmesi ilk imzalandığı tarihte Euro kuru 3 lira civarında yer alırken Euro kurunda yaşanan yükseliş kiranın rekor rakamlarına çıkmasına neden oldu. Bunun üzerinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü eylerbeyi'ndeki Eğitim Komutanlığı'na ait binaya taşınma kararı aldı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Sayıştay Raporu “Kuruluşun kira giderleri önceki yıla göre yüzde 18 oranında artmıştır. 2017 yılı faaliyetlerini sürdürdüğü bina, aylık 110 bin Euro+KDV olmak üzere kiralama yoluyla elde edilmiştir. Bu binanın kira bedeli Euro cinsinden olup, kuruluşu kur riski ile de karşı karşıya bırakmaktadır. Diğer yandan, söz konusu bina, daha önce öğrenci yurdu olarak kullanılmış bir bina olup, kuruluş faaliyetlerinin yürütülmesi açısından da uygun değildir.”Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@