KKM Ve GES Kazanç Karşılaştırması! 100 Bin TL'ye 3 Ay Vadede Hangisi Daha Çok Kazanç Veriyor?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı ile Gelire Endeksli Senet üzerinden kazanç hesaplamaları merak ediliyor. 100 Bin TL hangi KKM ile mi yoksa GES ile mi daha fazla kazandırır?

Finans 18.06.2022 - 21:03 18.06.2022 - 21:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de dolar kurunun yükselişlerinin önlenebilmesi için Aralık ayında devreye sokulan Kur Korumalı Mevduat (KKM) büyük bir talep gördü. Hazine ve Maliye Bakanlığı dolarizayonu önleyebilmek için ise şimdi bir de Gelire Endeksli Senet (GES) ürünü ile yatırımcılara yeni bir alan açtı. Peki KMM mi yoksa GES mi daha fazla kazandırıyor? 100 Bin TL’sini KKM’ye ve GES’e yatıranlar ne kadar kazanacaklar? 

DOLAR KURU YÜKSELDİKÇE KKM KAZANÇLARI ARTIYOR

KKM hesaplarında varlıklarını değerlendirenler önemli kazançlar elde etmeye devam ediyorlar. Kurulan sistem gereği KKM hesabına para yatıran kişiler 3 aylık bir vadenin sonunda hem banka mevduatı üzerinden hem de dolar kuru üzerinden gelir elde ediyorlar. Banka mevduatında azami sınır yıllık yüzde 17 olurken esas kazanç ise dolar kuru yükselişlerinden geliyor. Mevduat kazancının üzerinde oluşan kur farkını Merkez Bankası karşılıyor. Dolar kuru arttıkça bu sistemde kazançlar da artıyor.

GES NE KAZANDIRACAK?

Gelire Endeksli Senet (GES) için kamu bankaları talep almaya başladılar. 22 Haziran sona erecek olan taleplerin ardından 6 ay vadeli GES getirilerinin ne kadar olacağı merak ediliyor. GES’lerin yıllık yüzde 23,04 oranında asgari getiri garantisi bulunuyor. Eğer Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün bütçeye aktarılan hasılat payları bu oranın üzerinde olursa bir de ek getirisi olacak. 

100 BİN TL KKM’DE NE KADAR KAZANDIRACAK?

Son 3 aylık verilere bakıldığında KKM hesaplarında varlıklarını değerlendirenler yüzde 16,13 kazanç elde ettiler. 3 ay önce KKM hesabına 100 Bin TL yatıranların paraları 3 ay sonunda 116.130 TL oldu. Bu kazancın 4.290 TL’si mevduat faizinden gelirken kalan kısmı ise tamamen dolar kuru farkından kaynaklandı. 

Gelecek 3 aylık süreç içim yine 100 Bin TL’sini KKM’ye yatıracak olanlar vade sonunda 4.290 TL mevduat faizi getirisi elde edecekler. Dolar kurundaki yükselişlere göre de bir getiri sağlanabilecek. Şu anda sisteme girecek olan birisi yüksek kazanç elde edebilmesi için dolar kurunu 3 ay sonunda 20 TL’ye yaklaşması gerekiyor. Aksi durumda geçmiş 3 aylık süreçte elde edilen kazanç bu yeni dönemde olması zor bir durum olarak değerlendiriliyor.

100 BİN TL GES’TE KAÇ TL KAZANDIRACAK?

GES’e 100 Bin TL yatıran bir kişi yıllık yüzde 23,04 oranında kazanç sağlayacak. 6 aylık vadede yüzde 11,52 kazandıracak olan GES’e 100 Bin TL ile girenlerin paraları 111.520 TL olacak. Bu getirinin 3 aylık payı ise 5.760 TL oluyor. KKM ile karşılaştırıldığında GES’te 1.470 TL daha fazla kazanç sağlanıyor. Ancak bu hesaplama dolar kuru farkından bağımsız olarak yapılıyor. Dolar kuru yükselirse KKM kazancı GES kazancının çok üzerine çıkabilir. Dolar kurunun Eylül ayında 18 TL’nin üzerinde olacağına inananlar KKM ile daha yüksek kazanç elde edebilecekler.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@