KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin İnşa Edileceği Metehan Bölgesi Nerede, Proje Hazırlandı Mı, İnşaatı Kim Yapacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nerede yapılacak, proje hazırlandı mı?

FİNANS 19.07.2021 - 20:13 25.07.2021 - 11:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde açıklayacağı müjde belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada KKTC'ye yeni bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılacağı açıklandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MÜJDESİ KÜLLİYE!

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjde konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç gündür müjde açıklayacağımı söylemiştim. KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın doğru düzgün bir Cumhurbaşkanlığı binası veya parlamento binası yok. Biz bunu KKTC'ye yakıştıramıyoruz. Şu anda KKTC Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılan yapı İngilizlere ait bir gecekondu. 

KKTC'ye yakışacak bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapmaya karar verdik. Bunun proje aşamasını da tamamladık. Çok kısa bir süre içerisinde de inşaat çalışmalarına başlayacağız. Bu külliyeyi Metehan bölgesinde yapıyoruz. TSK ile görüşüp bu bölgede bulunan 500 dönümlük araziyi bu proje için tahsis ettik. 

Tahsis edilen 500 dönümlük arazide son derece modern külliyeler inşa edilecek. Kıbrıs'ta Türk varlığını gösteren heybette yapılarla tüm dünyaya mesaj vereceğiz. Bununla da kalmıyoruz bu bölgeye muhteşem de bir millet bahçesi inşa edeceğiz. 

Buradaki deva yapılarla dünyaya Kıbrıs Türk devletinin varlığını yeniden haykırmış olacağız. Mimarımız bu konudaki çalışmasını tamamladı ve bu çalışmanın tüm süreçlerini bizzat takip ettim. Hemen inşaa faaliyetleri için çalışmalara başlayacağız. Fazla zamanımız yok. Şu anda Kıbrıs parlamento binası da müze haline getirilip gelecek nesillere bırakılabilir.”

kıbrıs metehan nerede

METEHAN BÖLGESİ NEREDE?

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, parlamento ve Millet Bahçesi'nin inşa edileceği Metehan bölgesinin neresi olduğuna dair büyük bir merak yaşanmaya başlandı. Edinilen bilgilere göre Metehan bölgesi KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bulunuyor. Bölge içerisinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne açılan bir sınır kapısı olduğu biliniyor. 

KKTC'de kullanıma açıklamayan ve TSK'nın hakimiyetinde olan 500 dönümlük alanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve diğer yapılar inşa edilecek. Bölge inşaat sürecinin ardından KKTC devletinin ana merkezi haline gelmiş olacak. 

cumhurbaşkanı kktcye üjde verdi

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'Nİ KİM YAPACAK?

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin kim tarafından yapılacağı da merak konusu oldu. KKTC'nin bu yapıyı kendi kaynakları ile yapmasına ihtimal verilmiyor. Bunun için de Türkiye yardımcı olacak ve tüm süreci yönetecek.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için hazırlanan mimari projenin Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Türkiye'nin diğer bölgelerinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yapıları ile aynı mimar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. 

İnşaat sürecinde ise muhtemelen ihale yapılarak bir inşaat firmasına inşaat işi verilecek. Bu ihaleyi Türkiye'nin üstlenmesi beklenitken Türkiye'nin ünlü inşaat firmalarının bu ihaleyi kazanabilmek için şimdiden çalışmalara başladıkları bildirildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@