Kleopatra Koyu İmar Planı İçin Doğa Savaşı Başladı!

Türkiye'nin güzelliği dillere destan olan cennet koyları arasında en değerlilerinden biri olan Kleopatra Koyu için ihale yapılması tepkiyle karşılandı.

Kleopatra Koyu İmar Planı İçin Doğa Savaşı Başladı!

Türkiye'nin güzelliği dillere destan olan cennet koyları arasında en değerlilerinden biri olan Kleopatra Koyu için ihale yapılması tepkiyle karşılandı.

Çevre gönüllüleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü karşı karşıya getiren olay Kemer Tekirova'da yaşandı. Doğal cennetler arasında gösterilen ve her yıl milyonlarca turisti bölgeye çeken Kleopatra Koyu için ihale düzenlenmesi büyük tepki çekti. Antalya Mimarlar Odası ve çevre gönüllüleri koyun kenarında eylem düzenleyerek imar planlarının onaylanmadan ihaleye çıkıldığını iddia ederek kamu yararına aykırılık bulunduğu için ihalenin iptali için dava açacaklarını duyurdu.Kleopatra Koyu 29 Yıllığına KiralandıKonu hakkında açıklmaa yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ise ihale yapıldığını doğrulayarak yıllık kira bedeli 505 bin lira olmak üzere koyu 29 yıllığına kiraya verdiklerini doğruladı. Ancak koya iddia edildiği gibi 5 yıldızlı otel inşa edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek tek bir ağacın bile kesilmeden alana bungolovlar yapılacağını açıkladı.Taş yapmış olduğu açıklama “30 Mayıs’ta ihaleyi sonuçlandırdık. 505 bin lira yıllık kira bedeliyle, 29 yıllığına bir firma aldı. Koya 5 yıldızlı otel yapılması mümkün değil. Uzun devreli gelişim planı buna asla müsaade etmiyor. 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı hiçbir şeye müsaade etmiyoruz. Günübirlik kullanım alanımız var. Bir de bungalovlar olacak. Bunların sayısı ise imar planıyla belli olacak. İmar planı ihaleyi kazanan firma tarafından yapılacak, bizim görüşümüze sunulacak. Biz uygun görüş verirsek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Onlar da onaylarsa uygulamaya girecek. ” dedi.Kleopatra Koyu Nerede?Doğa gönüllülerinin korumak için canla başla mücadele ettiği Kleopatra Koyu Antalya ilçeleri arasında yer alan Kemer'in Tekirova bölgesinde yer alıyor.Emlak365.com