Knight Frank Açıkladı: Küresel Piyasalarda Konut Fiyatlarına Zam Şampiyonu Türkiye Oldu!

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken Knight Frank tarafından açıklanan küresel konut fiyat endeksi 3. çeyrek raporuna göre Türkiye zam şampiyonu oldu!

Emlak Haberleri 27.12.2021 - 11:26 27.12.2021 - 11:26 Gülcan Özer

Pandeminin patlak vermesinin ardından konut sektörü büyük bir dalgalanma yaşamıştı. İlk olarak insanların yaşadığı büyük paniğin etkisi ile dibe vuran konut satışları nedeniyle ev fiyatları adeta çakılmış, ardından ise değişen yaşam tarzı konut fiyatlarına zam olarak yansımıştı. 

İnsanların bahçeli ve müstakil evler ile teraslı ve balkonlu apartman dairelerine yönelmeleri ile beraber bu evlerin fiyatları rekor seviyede artmış, tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, ekonomik dalgalanmalar gibi nedenlerle azalan konut üretimi de ev fiyatlarını yükseltmişti. Tüm dünyada yaşanan konut çılgınlığı fiyatlara zam olarak yansırken Türkiye konut fiyatlarına en çok zam gelen ülke oldu. 

KNİGHT FRANK KÜRESEL KONUT FİYAT ENDEKSİ 3. ÇEYREK RAPORU YAYIMLANDI! 

Konut fiyatlarında yaşanan artışı küresel piyasalarda takip eden en önemli şirketler arasında yer alan Knight Frank tarafından merakla beklenen 2021 senesinin 3. çeyrek raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda 2020 senesinin 3. çeyreğini kapsayan Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ile 2021 senesinin aynı dönemi arasında son 1 senede yaşanan fiyat değişimleri mercek altına alındı. 

Sabah Gazetesi yazarlarından Seda Tabak tarafından Knight Frank tarafından hazırlanan rapora dayanılarak hazırlanan habere göre söz konusu dönemde Türkiye'de konut fiyatları yüzde 35,5'lik artış yaşadı. 

konut-fiyatları-manşet-resmi

TÜRKİYE'DE KONUT FİYATLARINA ZAM DEVAM EDİYOR! EV FİYATLARI NE KADAR YÜKSELDİ?

Yayımlanan rapora göre Türkiye küresel piyasalarda konut fiyatları en çok artan ülke oldu. 56 ülke ve bölgenin konut fiyatlarına göre sıralandığı listede yüzde 35,5'lik artış yaşanan Türkiye konut fiyatı en çok artan ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Yüzde 21 olarak hesaplanan enflasyon düşüldüğünde Türkiye 'de konut yatırımı yapan kişilerin net kazancı yüzde 15'e dayandı. 

Türkiye'yi listede konut fiyatlarına yüzde 26,4 oranında zam gelen Güney Kore takip ederken, yüzde 21,9 oranında konut fiyatları yükselen Yeni Zelanda ise 3. sırada yer aldı. Konut fiyatı en çok artan ilk 10 sıralamasında ise bu ülkelerin ardından İsveç, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Jersey, Hollanda, Slovakya ve Kanada yer aldı. Avrupa ülkelerinde konut fiyatlarında yaşanan ortalama fiyat artışı ise yüzde 8 olarak hesaplandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@