Kocaeli'ne Milli İrade Meydanı Yapılıyor! Teknolojiden Uzaklaşma Alanı Olacak!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ilçesine Milli İrade Meydanı yapılacağı bilgisini paylaştı. Alanda yeşil alanların yanı sıra kütüphane ve otopark da yer alacak.

Konut Projeleri 29.12.2021 - 17:11 29.12.2021 - 17:11 Büşra Uluşen

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ilçesinde yaklaşık 50 bin metrekare büyüklüğündeki alana Milli İrade Meydanı yapacak. Proje, Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kocaeli'ye Milli İrade Meydanı Yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit ilçesinde yapılması planlanan Milli İrade Meydanı projesi için tanıtım toplantısı gerçekleştiriildi. Toplantıda konuşan Büüyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit ilçesinde bulunan içerisine perşembe pazarının da dahil olduğu 50 bin metrekarelik alanın Milli İrade Meydanı'na dönüştürüleceğini ve buranın çok fonksiyonlu bir yer olarak tasarlandığını belirtti.

Meydan ile ilgili bilgi veren Büyükakın, 50 bin metrekarelik meydan için çok çalıştıklarını belirtirken, bu alanın İzmit halkının nefes alacağı, rahatça gezebileceği ve farklı alanlarda kullanılabileceğini ifade etti. 

Büyükakın, Milli İrade Meydanı'nın ihale sürecinin tamamlanmasının ardından 2022 yılının Mart ayında yer temini yapacaklarını ve en geç 1 yıl içerisinde meydanın vatandaşlara açılmasını hedeflediklerini söyledi. 

Teknolojiden Uzaklaşma Alanı Olacak

Büyükakın, proje ile bölgeye bir de kütüphane kazandırmayı amaçladıklarını ve alanda 350 araçlık bir otopark da yapacaklarını aktararak, kent meydanını her zaman kullanılabilecek bir alan olarak tasarlayacaklarını söyledi. Büyükakın sözlerine şöyle devam etti; gençlerin rahatlıkla gezebileceği, çocukların güvenle oynayabileceği bir alana dönüştüreceğiz. Bu alan teknolojiden uzaklaşma alanı olmalı. Milli İrade Meydanı beton sarılı bir proje olmayacak. Etrafı betonlarla değil, ağaçlarla çevrili olacak. Her koşulda kullanım imkanı sağlayacak. 

milli irade meydanı

Bölgenin Cazibe Merkezi Olacak

Proje Mimarı Mucip Ürger, proje ile ilgili bilgileri paylaştı. Ürger, 50 bin metrekare alana sahip olan projenin bölgenin cazibe merkezi olacağını kaydetti. 

Proje kapsamında değişebilir ve yenilenebilir olması planlanan, öğrenme, paylaşma ve hareket fonksiyonlarına hizmet veren toplam 2 bin 796 metrekare tek katlı parçalı kapalı alan inşa edilecek. 

Alanda yeşil alanların yanı sıra 125 kişilik çok amaçlı salon, fitness ve spor salonu, kitap kafe, eğitim ve atölye sınıfları ile kafeler yer alacak. 

Milli İrade Meydanı'nda 14 bin 800 metrekare toplanma alanı, kuru havuz, 13 bin 50 metrekare içerisinde doğal amfi oturma alanları, çocuk parkı, açık oyuncak alanı, sergi alanı ve 11 bin 140 metrekare alana sahip 350 araçlık açık otopark inşa edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@