Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Kolombiya'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Kolombiya'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kolombiya’da gezilecek yerler turuna çıktığınızda kendinizi yüksek ritme ve olağanüstü doğaya hazırlayın. Güney Amerika’nın bu büyülü ülkesinde sizi enfes günler bekliyor. 50 milyona dayanan nüfusu ile özellikle başkent Bogota şehrinde modern pek çok yapıyı görebileceğiniz gibi balta girmemiş Amazonlar, plajlar ve tarihi dokular sizi kendine hayran bırakacak. Her an sokaklarda kendinizi festivalde bulabilir, sıcakkanlı Kolombiyaların salsa gösterileri arasında büyülenebilirsiniz.İngilizceniz olması size tatiliniz boyunca epey kolaylık sağlayacağınız düşünseniz de tatilinizde rahat etmek İspanyolca olan resmi dillerinden birkaç kelime öğrenmek kötü bir fikir sayılmaz. 90 günlük seyahatler için Türk Vatandaşlarından vize istemeyen ülkede, tatilinizin bitmesini istememenize neden olan güzelliklerini anlatarak Kolombiya gezi rehberine başlayabiliriz.

Kolombiya’da Gezilecek Tarihi YerlerKolombiya Gezi Rehberi - Resim 1

Kolombiya tarihi boyunca dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Halihazırda Cartagena kentinin UNESCO koruması altına alınması bu bulguları destekler niteliktedir. Kolombiya’daki tarihi mekanlar turu ile ülkeyi yakından tanımaya başlayabiliriz.

1. Cartagena: Bu kentin UNESCO koruması altında olduğundan sizlere bahsetmiştik. Cartagena’da bulunan tarihi eserlere tatilinizin birkaç gününü ayırmanız gerekecek. Zira kolonyal mimarinin en güzel örneklerinin yer aldığı bu bölgede gezmeniz gereken saray, kilise, katedral ve eski bina bulunmaktadır. Ülkeye gelen turistlerin büyük çoğunluğu Cartagena’yı tercih etmektedir. Siz de Kolombiya’yı gezerken ilk durağınız olarak Cartagena’yı seçebilirsiniz.

2. Iglesia de San Antonio: Cali şehrinde yer alan bu kilise küçük bir tepenin üzerine 1747 yılında kurulmuştur. Kilise içerisinde yine 17. Yüzyıldan kalan pek çok el oyması aziz heykelini görebilirsiniz.

3. La Candeleria: Başkentte bulunan bu bölge tamamen tarihi dokularla doludur. İspanyol mimarisinin en güzel örneklerine ulaşabileceğiniz bu bölgede katedraller, kiliseler ve tarihi mekanlar ile tarihin içinde güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

4. Las Lajas Katedrali: Ulaşmak için 30 metrelik tarihi köprüsü ve bütün ihtişamı ile katedral sizi Ipiales şehrinde beklemektedir. Neo-gotik mimari yapıya sahip bu katedrali sahip olduğu eşsiz manzarası ile birlikte ziyaret edebilirsiniz.

5. Pueblito Paisa: Pablo Escobar’ın şehri Medellin’de bulunan bu kilise küçük olmasına karşın sahip olduğu meydan ile birlikte alışveriş dahil olmak üzere çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Kolombiya’da Gezilecek Modern MekanlarKolombiya Gezi Rehberi - Resim 4

Kolombiya’da görülmesi gereken yerler elbette tarihi mekanlar ile sınırlı değildir. Özellikle başkent Bogota başta olmak üzere ülkenin pek çok kenti lüks yapısı ve farklı şehir planları ile ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Kolombiya’daki modern mekanlar aynı zamanda tarihi dokuları da bünyesinde farklı şekillerde taşıyarak ziyaretçilere sunmaktadır.

1. Ulusal Polis Müzesi: Kolombiya’nın tüm Dünya’da en çok tanınan vatandaşı şüphesiz uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’dır. Ünlü uyuşturucu baronunun silahları, kişisel eşyaları, aranma afişleri ve daha pek çok kullandığı eşya bu müzede sergilenmektedir.

2. Catedral Maria Reina: 1982 yılında Barranquilla şehrinde inşa edilen bu katedral oldukça şatafatlı yapısı ve başarılı mimarisi ile ülkenin sahip olduğu modern yapılar listesinin ilk sırasında yerini almayı başarmaktadır.

3. Kütüphane Parkları: Medelli’nin modernleşirken sahip olduğu sıra dışı şehir planının şehre olan en büyük hediyesi şüphesiz ücretsiz olarak ziyaret edilen kütüphane parklarıdır. Aynı zamanda doğa ile iç içe olarak yorgunluğunuzu atmak için de kullanabileceğiniz bu parklarda tüm yorgunluğunuzdan kurtulabileceksiniz.

4. Antioquia Müzesi: Medellin şehrinde bulunan bu müze 1881 yılında açılmıştır. Kolombiya sanat eserlerinin sergilendiği müzede Kolombiya tarihi ile ilgili sayısız esere ulaşabilirsiniz.

5. Altın Müze: Başkent Bogota’da bulunan bu müzenin konsepti oldukça farklıdır. Altından imal edilmiş takıları ve tarihi eserleri bulacağınız müzede güzel zaman geçirebilirsiniz.

6. Caliwood Museo de la Cinematografia: Cali şehrinde bulunan bu müze de farklı konsepte sahiptir. Sinemanın tarihi aşamalarının sergilendiği müzede geçmişte kullanılan televizyon, kamera vb. sinema ile ilgili pek çok nesneyi bulabilirsiniz.

Kolombiya’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKolombiya Gezi Rehberi - Resim 6

Kolombiya hakkında bilgi düzeyinizin yeterli seviyeye çıkması için ülkenin sahip olduğu eşsiz doğa harikaları ile devam ediyoruz. Doğal güzellikler açısından Kolombiya oldukça şanslı bir ülkedir. Ülkenin sahip olduğu bu şans ülke turistlerini de kapsamaktadır. Ülkede yeterli derecede tarihi ve modern mekanlar bulunmasının yanında sayısız doğal güzellik bulunması, ülkeye yapılan seyahat planlarının aşılmasına neden olmaktadır. Kolombiya’daki doğa harikaları ülkenin geneline yayılmış durumda sizleri beklemektedir.

1. Amazonlar: Kolombiya’nın sahip olduğu en eşsiz doğal güzellik şüphesiz Amazonlardır. Balta girmemiş ormanların görülmediği bir Kolombiya turu düşünülemez. Vahşi yaşamın kendisini keşfetmek üzere olduğunuzu unutmayın ve Amazon ziyaretlerini turlar eşliğinde gerçekleştirin.

2. Monserrate Tepesi: Başkent Bogota manzarasını izleme imkanı bulacağınız 3.152 metre yüksekliğe sahip bu tepede teleferik de bulunmaktadır.

3. Tayrona Milli Parkı: Tek bir günde bitiremeyeceğiniz bu milli parkta yerli halk halen yaşamaktadır. Doğal koruma alanı olan bu bölgede timsahlara dikkat ederek doğal güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz.

4. Cali Hayvanat Bahçesi: Çocuklarınıza Dünya’da bulunan farklı hayvan çeşitlerini öğretebileceğiniz bu hayvanat bahçesinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

5. Arvi Parkı: 20 Bin hektar alana sahip bu park Medellin’de bulunmaktadır. İçerisinde hayvan çeşitlerinin de bulunduğu bu parkta ayrıca göller ve akarsular bulunmaktadır. Bu nedenle sayısız doğa sporu parkta yapılabilmektedir.

6. Otun Gölü: 3950 rakıma sahip bu göl Pereira şehrinde bulunmaktadır. Yeşillik ve dağlar ile çevrili gölün manzarası sizi dinlendirmeye yetecektir.

Kolombiya’nın Meşhur YemekleriKolombiya Gezi Rehberi - Resim 8

Karayip Denizinin etkisiyle deniz mahsullerinin geniş bir yer tuttuğu ülkenin mutfağında et ve patates büyük öneme sahiptir. Damak tadınıza uygun olacak pek çok farklı aperatif ve yemek türüne sahip olan Kolombiya’nın geleneksel yemekleri ile tatilinizde ne yiyeceğinizi düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

1. Arroz con Pollo: Baharatlar ve biber çeşitleri ile hazırlanan bu tavuklu pilavda ayrıca zeytin, mısır ve bezelye gibi garnitürler de kullanılmaktadır.

2. Carne a la llanera: Kuzunun bir bütün olarak yavaş yavaş pişirilmesi ile hazırlanan bu yemek sizi ete doyuracaktır.

3. Bagre en Salsa: Kolombiya tatlı sularında yaşayan Bagre balığı, domates sosu eşliğinde pişirilerek pilav ile servis edilmektedir.

4. Arepa: Mısır unundan yapılan bir ekmek türüdür.

5. Ajiaco: Tavuk, mısır, patates ve avokado ilave edilerek hazırlanan çorba çeşididir.

6. Chuzo: Tavuk ve kırmızı etten yapılan çöp şiştir.

Kolombiya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarihi ve modern mekanlar ziyaretlerini tamamladıktan ve doğal güzelliklerin tümünü keşfettikten sonra Kolombiya seyahatinizde eksik bir nokta bırakıp bırakmadığınızdan emin olmanız için Kolombiya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini sunuyoruz.

1. Kolombiya’nın ün salmış müziklerini bira eşliğinde dinlemelisiniz.

2. Salsa’nın ana vatanında salsa kursu almalısınız.

3. Kolombiya sokaklarında düzenlenen sokak festivallerine katılmasınız.

4. Güney Amerika’nın en büyük ikinci festivali olan Baranquilla festivaline katılmalısınız.

5. Amazonların büyüleyici dünyasını keşfetmelisiniz.

6. Tayrona Milli Parkı’nda hamaklarda geceyi geçirmelisiniz.

7. Pablo Escobar’ın büyüdüğü sokakları dolaşmalısınız.

8. Meşhur Kolombiya kahvesinin her çeşidini denemelisiniz.

9. Renkli Kolombiya gece hayatı doyasıya yaşanmalıdır.

Kolombiya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kolombiya’nın suçla ilişkileri azımsanmayacak derecededir. Her ne kadar geçmiş kötü günlerinden uzak dursa da halen özellikleri geceleri dikkatli olunması gerekmektedir. Kolombiya’daki tatiliniz için uyarılar bölümümüzü dikkatle uygulayarak keyifli bir tatil geçirdiğinizden emin olabilirsiniz.

1. Akşam saatlerinde otelinize dönerken taksi kullanmalısınız.

2. Şehir merkezi dışında kalan bölgelerde akşam saatlerinde tek başınıza dolaşmamalısınız.

3. Sizi dansa davet eden Kolombiyalılar sizi eğlenceye davet etmektedir. Bu daveti flört daveti zannetmeyin.

4. Kolombiya’da işaret için çene kullanılmakta olup parmak ile işaret etmek kabalıktır.

5. Yanınızda gündelik ihtiyaçlarınızdan fazla para taşımayın.Emlak365.com Özel İçerik