Kombi Yakmayan Komşu Davası Sonrası Yeni Kriz Petek Açmama Cezası! Apartman ve Sitelerde Oturanlara Doğalgaz Şoku

Kombi yakmama cezası sonrası vatandaşı bu seferde petek açmama cezası çarptı! Elektrik faturası ve doğalgaza rekor zam sonrası vatandaş çareyi derece düşürmekte ararken binalarda dava şoku sürüyor!

Emlak Haberleri 27.02.2022 - 08:35 27.02.2022 - 08:38 Gülcan Özer

1 Ocak 2022 tarihi itibari ile elektrik ve doğalgaza rekor zam yapılması ile beraber faturalar adeta ev kirası ile yarışmaya başlamıştı. Süreçte vatandaş yükselen enflasyon ve gıda fiyatlarına zam yağmuru nedeni ile büyük bir geçim sıkıntısı yaşamaya başlarken ay sonunu getirmek ve faturalarını ödeyebilmek için mecburi olarak tasarruf yöntemleri aramaya başlamıştı. 

Bu süreçte bazı kişiler kombilerini kapatırken pek çok kişi ise bu sene daha düşük derecede kombiyi yakarak tasarruf etmek ve faturalarını daha düşük getirmeye çalışmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle binalarda kombi yakmayan komşuya dava sayısında patlama yaşanmıştı. 

KOMBİ YAKMAMAK SUÇ MU, KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Bazı kişilerin zorunlu olarak kombi kapatması ya da kombilerini en düşük ayarda yakmaya başlaması ile apartmanlarda kombi yakmama davası sayısında rekor artış yaşanmıştı. Alt ya da üst komşusu kombi yakmayan diğer kişiler kendilerinin de ısınamadıklarını savunarak mağdur olduğunu belirtirken mahkemenin yolunu tutmuştu. 

petek-açmama-manşet

Konu hakkında açıklama yapan Avukat Buğcan Çankaya "Eğer aynı binayı paylaşan malik veya kiracılar, mevsimsel zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerini hiç veya yeterli oranda çalıştırmıyor ise bu eylemden zarar gören komşular, haklarının çiğnendiğinden bahisle uğradıkları maddi zararı talep edebilirler" diyerek kombi yakmamanın dava sebebi olduğunu söyledi. Kombi yakmayan komşu davası için adres olarak ise Sulh Hukuk Mahkemesi gösterildi. 

BOŞ DAİRE DOĞALGAZ KOMBİ YAKMAK ZORUNDA MI?

Pay ölçerli merkezi sistem olan sitelerde ise yaşanan durum daha büyük tepki çekti. 2008 senesinde Resmi Gazete ile yayımlanan Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında pay ölçerli merkezi sisteme sahip olan sitelerde tasarruf için kombi yakmayan kişiler para cezası şoku ile karşı karşıya kaldı. 

Bu binalarda kişilerin en az 15 derecede peteklerini yakmaları gerektiği belirtilen karar kapsamında hiç kombi yakmayan ve doğalgazı kapatan kişilere emsal fatura üzerinden hesaplanmak üzere 450 TL civarı fatura kesildiği belirtiliyor. Peteği açmayana ceza olarak yorumlanan haber ile beraber pay ölçer olan dairelerde yapılan uygulama büyük tepki çekti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@