Kömür Fiyatları Uçtu, Kriz Kapıda! Kış Aylarında Daha da Artacak

2022 yılının başında doğalgaz fiyatlarında yaşanan artış sonrasında vatandaş kömürle ısınmaya geri döndü. Kömüre yapılan zamlar vatandaşı kara kara düşündürdü. Kış aylarında fiyatlar artacak.

Kömür Fiyatları Uçtu, Kriz Kapıda! Kış Aylarında Daha da Artacak

2022'nin başında doğalgaza yüksek oranlarda zam yapıldı. Doğalgaz zammının ardından vatandaş, ısınma ihtiyacını gidermek için kömürle ısınma yöntemine tekrar döndü. Hava sıcaklıklarının etkili olmaya başladığı bu günlerde, kömüre yapılan zam vatandaşı sıkıntıya soktu. Kış ayları için endişeli bekleyiş şimdiden başladı.

Sözcü'den İlker Kılıçaslan'ın haberine göre, kömür zamlarını CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, geçtiğimiz aylarda yapılan zammın ardından 2.800-3.000 TL arasında olan kömürün tonunun şimdi bayilerde 4.500 TL'ye yükseldiğini belirtti.

bakırlıoğlu-kömür-zammı

KÖMÜR ZAMMI VATANDAŞI TEDİRGİN EDİYOR

Bakırlıoğlu, kömür zammının kış ayları gelmeden vatandaşı sıkıntıya soktuğunu, Türkiye'de 20 milyondan fazla vatandaşın ısınmada kömürü kullandığını, bazı illerde daha yüksek rakamlara çıkıldığını belirterek “Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü Soma kömürüne üst üste zam yaparken, özel sektör ve ithal kömür fiyatları daha fazla arttı. Ve kış gelene kadar daha ne kadar zam geleceği belli değil” ifadelerini kullandı.

kömür zammı

Özel firmalarda Soma kömürünün ocak çıkış fiyatının 3 bin lirayı bulduğunu söyleyen Bakırlıoğlu, Manisa Soma'da çıkan kömürün başka ilçeye gidene kadar 4.500 TL olduğunu vurguladı. Yeni net asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu hatırlatan Bakırlıoğlu, kömür fiyatlarındaki artışın dar gelirli ailelere büyük bir yük getireceğini, değil emekli asgari ücretlinin bile bir aylık maaşı ile 1 ton kömür alamayacak hale geldiğini söyledi.