Kömür Fiyatlarına Dev Zam! 1 Ton Kömür Ne Kadar, Kaç TL Oldu?

Doğalgaz fiyatlarına haftasonu öncesi gelen dev zam ile birlikte kömür ton fiyatlarına da zam yapılacağı açıklandı. Kömürün ton fiyatına en az yüzde 40'lık zam bekleniyor. Peki 1 ton kömür kaç TL oldu

Finans 04.04.2022 - 08:34 04.04.2022 - 08:34 Mustafa Karagöz

Haftasonu yayımlanan resmi gazetede hgem konutta kullanılan doğalgaz fiyatlarına hemde sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına zam yapıldığı açıklanmıştı. Fiyatların bir anda çok yükselmesine neden olan bu zammın ardından bir zam haberi de kömür sektöründen geldi. Sektör içinden olan Mustafa Düzyon yüzde 40'lık bir zam beklendiğini açıkladı. 

KÖMÜR TON FİYATLARINA YÜZDE 40'LIK DEV ZAM

Rusya'da yaşanan savaş enerji sektöründe krizilerin yaşanmasına neden oluyor. Dünyanın en önemli ve en büyük enerji satıcısı konumunda olan Rusya'nın savaş içerisinde olması, yaptırımlar uygulanması ve tedarik zincirinin bozulması nedeniyle enerji sektöründe üst üste zamlar yaşanıyor. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'de ise zamlar nedeniyle sektörlerde zorlanmalar yaşanıyor. Son olarak gelen doğalgaz zammının hemen ardından kömür fiyatlarında da zamlar kapıda. 

Sektör içinden gelen açıklamalarda kömürün iç piyasada karaborsaya düştüğü öne sürüldü. Yıllık üretimin 5 milyon tondan 1.2 milyon tona düşmesi ihtiyacın karşılanmamasına ve bu alanda ihracat yapılmasına neden oldu. Kömür alınan iki ülke ise Rusya ve Kolombiya olurken savaş nedeniyle fiyatlar arttı. 

%40'lık Zam Açıklaması

İzmir Kömür Satıcıları Derneği Başkanı Mustafa Düzyol kömür fiyatlarında yaşanan değişimlere ilişkin son rakamları açıkladı. Düzyon kısa süre önce gelen zammın üzerine yeni zam geleceğini ifade etti. Düzyon kömür fiyatlarına dair “Bir ay önce yüzde 38 zam yapılmıştı. Şimdi de piyasada yüzde 40 zam söylentileri dolaşıyor. Bu nedenle de kömür karaborsaya düştü. Şu anda yerli kömürün tonu 2 bin 600 liraya satılıyor, zamla birlikte 3 bin 500’ü bulması bekleniyor” ifadelerini kullandı. 

1 Ton Kömür Kaç TL

Zam öncesi ve sonrası kömür ton fiyatlarına ilişkin İzmir Kömür Satıcıları Derneği Başkanı Mustafa Düzyol açıklamalarda bulundu. Düzyol'un açıklamasına göre;

1 ton kömür şu anda 2.600 TL bandından satılıyor. Yüzde 40'lık zammın ardından bir ton kömürün 3.500 TL seviyesine çıkması bekleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@