Konkordato İlanı Zorlaştı! Peki, İflas Anlaşması İnşaat Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Son dönemde artan konkordato rakamları hükümetin konu hakkında yeni düzenlemeler yapmasını zorunlu hale getirdi.

Konkordato İlanı Zorlaştı! Peki, İflas Anlaşması İnşaat Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Son dönemde artan konkordato rakamları hükümetin konu hakkında yeni düzenlemeler yapmasını zorunlu hale getirdi. Peki, konkordato ilanı için yapılan düzenlemeler inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?

Konkordato ilan eden firmalar için yapılan incelemede en fazla konkordota ilan eden şirketlerin inşaat firmaları olduğu görülüyor. Yani konkordato düzenlemesi en fazla inşaat sektörünü ilgilendiriyor.İnşaat Şirketleri Hak Edişlerini Alamadığı İçin Konkordato İlan Ediyor!İnşaat firmalarının bu konudaki en büyük sıkıntısı ihalelere katılmalarının yasaklanması olarak öne çıkıyor. Yani ne yazık ki konkordato ilan eden inşaat şirketleri ihalelere katılmaktan yasaklama kararı ile karşı karşıya kalıyor.Yani borçlarını ödeme konusunda aslında şirketlerin önü kapatılmış oluyor. Hak ediş bedellerini alamayan ve yeni ihalelere katılmaktan yasaklanan inşaat şirketleri büyük bir kısır döngü içerisine giriyor. Konkordata başvurusu çok daha yüksek olmasına rağmen konkordato kabul eden şirketlerin sayıları ise sınırlı tutuluyor ve bu haktan yararlanmalarına izin verilmiyor.İnşaat Şirketleri Bu Süreci Nasıl Atlatacak!İnşaat şirketlerinin kurtulması için atılması gereken ilk adım kesinlikle kamu müteahhitleri için tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması.Meclisten geçen tasfiye kararnamesi gerek sözleşme tarihinin Haziran ayı ile sınırlı kalması gerekse de içinde fiyat farkı kararnamesinin eklenmememesi nedeni ile yetersiz kaldı ve pek çok müteahhitin yararlanamamasına neden oldu.Bu iki yasal düzenleme yapılmadığı takdirde ne yazık ki konkordato ilan eden inşaat şirketleri sayısında rekor oranda bir artışı önümüzdeki günlerde görmemiz kaçınılmaz bir hal alacak. İkinci basamakta ise zaten bankalardan kredi çekemeyen müteahhitlerin hak edişlerinin zamanında ve tam ödenmesi yer alıyor.Konut müeatihhitleri için ise konut satışlarını arttırmak için hiçbir şarta ve sınırlamaya bağlı kalınmaksızın konut kredisi faiz indirimi yapılması gerekiyor. En azından ilk etapta bu 3 maddede gereken adımların atılması, milyonlarca kişiye iş imkanı sağlayan ve pek çok alt sektörü direkt olarak etkileyen inşaat sektörünün biraz nefes almasını sağlaması açısından büyük önem taşıyor.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"