Kontrat Sona Ermeden Kiracı Hangi Nedenlerle Çıkarılır? Erken Tahliye Şartları Neler?

Kira sözleşmesi olduğu halde kiracısını çıkarmak isteyen ev sahiplerinin oranları arttı. Peki sözleşme devam ediyor olsa bile kiracılar nasıl çıkarılır? Hangi şartlar tahliye gerektirir?

Kontrat Sona Ermeden Kiracı Hangi Nedenlerle Çıkarılır? Erken Tahliye Şartları Neler?

Konut fiyatlarının yükselmesi, göçmen sorunu ve kiralık evlerin azalması gibi nedenler ev kiralarının çok yükselmesine neden oldu. Bu dönemde ise bazı ev sahipleri kiracılarını çıkarmanın yollarını arıyorlar. Peki kira kontrat süresi devam ettiği halde ev sahipleri kiracıları evden çıkarabilirler mi?

EV SAHİPLERİ KİRACILARI EVDEN ÇIKARABİLİRLER Mİ?

Ev sahiplerinin kullanabileceği bazı durumlar bulunuyor. Eğer kira sözleşmesine aykırı bir durum olursa ev sahipleri kiracıların tahliyelerini isteyebilir. Yasal düzenleme kapsamında olan o maddeler.

Kira sözleşmesi devam ediyor olsa bile izinsiz tadilat kiracıları evden çıkarmak için haklı bir neden olabilir. Ev sahibin izni olmadan yazılı bir evrak almadan yapılacak tadilatlar kiracıların evden erken çıkmalarını sağlar. Kiracılar tadilat sürecinde ev sahibinden gerekli izinleri almalı ve izinleri belgelendirmeliler.

Bir diğer özel örnek ise bakmakla yükümlü olunan kişilerin eve yerleştirilmek istenmesi, Ev sahibi bakmakla yükümlü olduğu kişilerden biri için kiracıdan daireyi boşaltmasını isteyebilir. Bu durumda ev sahibi o daireyi 3 yıl boyunca kiralamayaz. Aksi durumda eski kiracı dava açabilir ve tazminat alabilir.

Ev sahipleri, kiracıların neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle evin boşaltılmasını talep edebilirler. Eğer kiracılardan yoğun şikayet gelirse, komşular haklı nedenlerden dolayı kiracılardan şikayetçi olurlarsa ev sahipleri kiracılardan evi boşaltmasını talep edebilirler.

Kiracılar ise kendilerini evden çıkarmak isteyen ev sahiplerine karşı yasal haklara sahiplerdir. Kira sözleşmesi süreci evin kullanım hakkını kiracıya sağlarken yukarıda yer alan hususlara dikkat edilmesi gerekir.

SONRAKİ HABER