Konut Alacaklar Dikkat! Tapu Harcı ve KDV İndirimlerinin Süresi Doluyor

Konut alımı yapacak vatandaşlar için bir süredir indirimli olarak uygulanan tapu harcı ödemeleri ve KDV ödemelerinde süre dolacak. 2019 yılı sonu itibariyle kaldırılacak bu indirimlerden faydalanmak isteyen vatandaşlar için 15 günlük bir süre kaldı.

EMLAK HABERLERİ 14.12.2019 - 18:06 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Konut alımı yapacak vatandaşlar için bir süredir indirimli olarak uygulanan tapu harcı ödemeleri ve KDV ödemelerinde süre dolacak. 2019 yılı sonu itibariyle kaldırılacak bu indirimlerden faydalanmak isteyen vatandaşlar için 15 günlük bir süre kaldı.

Konut sektöründe yaşanan sorunların çözümü için başlatılan ve bir süredir uygulamada olan KDP ve tapu harcı indirimleri sona erecek.Ekonomi alanında yaşanan dalgalı süreç sonunda piyasaların canlanması adına hükümet tarafından başlatılan indirimli KDV ve Tapu harcı ödemeleri için son tarih ise 31 Aralık 2019. Kalan kısa süre içerisinde söz konusu bu indirimlerden faydalanacak vatandaşlar için ise indirimli fiyat detayları şöyle;TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMLERİNDE SON GÜNLERKonut alacak olan vatandaşlar için indirimli fiyatlar Aralık ayının sonuna kadar devam edecek. Bu süre zarfı içerisinde vatandaşlar tapu harcı ödemelerini yüzde 4 yerine yüzde 3 şeklinde yapacaklar. Ayrıca 150 metrekareden büyük konutlarda da KDV oranı yüzde 18 olarak değil yüzde 8 olarak ödeniyor.Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan inşaat sektörü yetkilileri ise vatandaşların indirimli oranlara dair süren bu teşvikleri kaçırmamaları tavisyesinde bulunuyorlar. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, devlet tarafından sağlanan bu indirim desteklerine dair görüşlerini kamuoyu ile paylaştıd. Nazmi Durbakayım yaptığı konuşmasında konut piyasasında çok uzun süreden bu zamana kadar bu kadar fırsatın aynı anda denk düşmediğini, ev alacakların bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini ifade etti. '2020'DE YENİ TEŞVİKLERLE SEKTÖR DAHA ÇOK CANLANIR'Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş ise yapmış olduğu konuşmasında halen devam eden teşvikler adına konuştu. Bu teşviklerin önemine vurgu yapan Gökhan Taş, bu indirimlerin 2020 yılında da değiştirilerek uygulanabileceğini ifade etti. Bu konuda görüşlerini paylaşan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş şu ifadeleri kullandı."Faizler yüzde 1'in altında seyrederse 2020'de konut satışları yüzde 25 artar. Bu uygulamalar kalıcı olmalı. Hatta piyasayı canlandırmak için ilk kez konut alacaklar için tapu harcının yüzde 1'e indirilmesi, ev 150 metrekareden büyükse KDV'nin yüzde 1 olarak uygulanması gibi destekleyici uygulamalar da getirilebilir. Bu uygulamalar da sıfır daireler için olursa sektör tamamen hareketlenir. Sıfır konut satışları da 2020'de böylece 500 bin bandını aşar."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@