Konut Alımında Yabancılara Teşvik Geldi, Peki Vatandaşa Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapılacak Mı?

19 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 250 bin dolarlık konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesinin önü açıldı.

Emlak Haberleri 19.09.2018 - 11:05 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

19 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 250 bin dolarlık konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesinin önü açıldı. Peki, Türk vatandaşlarına konut satın alma konusunda kolaylık sağlama adına kolaylık sağlanacak mı?

Son derece yüksek fiyatlara satılan lüks markalı konut satışlarını kolaylaştırmak adına inşaat sektörünün uzun süredir talep ettiği yabancıya vatandaşlık verilmesi konusundaki yasal düzenleme yapıldı. 19 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile beraber eskiden 1 milyon dolar olarak uygulanan konut alan yabancıya vatandaşlık verilmesi konusundaki para sınırı 250 bin dolara çekildi. Yabancıya Konut Satışı Rekor Kırdı Zaten yükselen döviz kurları neden ile yabancılara konut satışı Ağustos 2018 döneminde büyük bir sıçrama göstererek rekor kırmış ve geçen seneye oranla yüzde 129,6 oranında artarak 3 bin barajını geçmişti. Açıklanan bu teşvik adımı ile beraber bu rakamın Eylül ayında daha da fazla artacağı ve yabancıların markalı konut satış alımlarının yeni bir rekor seviyesine tırmanacağına kesin gözü ile bakılıyor. Durum böyle olunca ev almak için büyük bir umutla çırpınan vatandaşlar aynı kolaylığın kendilerine de sağlanıp sağlanmayacağını merak etmeye başladı. Verilen Sözler Tutulacak Mı?Hatırlanacağı üzere daha önce hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konut kredisi faiz indirimi hakkında vatandaşın talebinden haberdar olduklarını ve konu hakkında çalışmalar yapacaklarını açıklamıştı. Hatta Eylül ayında konut satışlarını arttırmak amacı ile bu indirimin hayata geçirileceği dahi dillendirilmişti. Ancak aradan geçen uzun zamana rağmen ne yazık ki beklenen indirim müjdesi bir türlü gelmediği gibi konut kredisi faiz indirimi yerine oranlar her geçen gün artarak rekor seviyelere yükseldi. Bekleyen vatandaşlar yapılan her güncelleme ile binlerce liralık zarara uğrarken yabancılara sağlanan kolaylığın ardından kendilerine de aynı şekilde ev satın almak için bir fırsat verilip verilmeyeceğini meak etmeye başladı. Emlak uzmanları ise ne yazık ki konu hakkında oldukça karamsar. Çünkü inşaat sektöründe yükselen döviz kurlarına ek olarak 250 bin dolara vatandaşlık verilmesi markalı konut satışlarını büyük oranda hızlandıracak gibi görünüyor. Bu da inşaat sektöründeki çarkların gelen bu satış akışı ile dönmesini sağlayacağı için konut kredisi faiz indirimini zorunlu kılacak bir ekonomik yavaşlamanın söz konusu olmayacağı gerçeğini ortaya koyuyor. Bizler emlak365.com ailesi olarak sizler için konunun yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz...emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@