Konut Alımları için Oluşan Uygun Koşullar Cazibesini Yitiriyor

Ev almak isteyen vatandaşlar için oluşan uygun ortam giderek değişiyor. Sektörde yaşanan değişimler ve sonrasında oluşan fiyat tablosu ile ev alımlarında sağlanan koşullara dair son detayları sizlere aktarıyoruz.

EMLAK HABERLERİ 27.01.2020 - 12:28 15.07.2021 - 00:10

Ev almak isteyen vatandaşlar için oluşan uygun ortam giderek değişiyor. Sektörde yaşanan değişimler ve sonrasında oluşan fiyat tablosu ile ev alımlarında sağlanan koşullara dair son detayları sizlere aktarıyoruz.

Ekonomi alanında yaşanan son değişimler sonrasında emlak sektöründe farklı atılımlar yapıldı. Uzun süredir ekonomi alanında yaşanan zorlu sürecin normalleşme dönemine girmesi emlak sektörünün hareketlenmesine neden oldu. Hükümetin emlak sektörüne dair atmış olduğu özel adımlar sektörün canlanmasında diğer etkili bir etmen oldu. EMLAK SEKTÖRÜ ESKİ DÖNEMİNE GERİ DÖNÜŞ YAPIYORMerkez Bankası Başkanı'nın değişmesinin ardından 7 aylık süreçte atılan adımlar tüm ülke ekonomisini doğrudan etkiledi. 7 ayda yapılan 1275 baz faiz indiriminin ardından genel faiz oranları 11.25 puan seviyesine geriledi. Hükümet kaynaklarından ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından yapılan açıklamalarda bu oranların tek haneli seviyelere ineceği ipuçları da verildi. TCMB'nin faiz indirimi adımı sonrasında ise 2019 yılının ilk yarısında 2.20 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranları yüzde 0.79 ile yüzde 0.89 bandına kadar geriledi. KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI EV ALIMLARINI ARTIRDIKonut kredisi faiz oranlarında yaşanan bu değişim konut sektörünün canlanmasında ivme kazanmasına neden oldu. 2019 yılının ikinci yarısında konut satış rakamları her ay artarken vatandaşlar cazip oranlardan faydalanmak istediler. Bu noktada kamu bankalarının başlattığı özel kampanyalarda konut satışlarının daha da artmasına neden oldu. Özellikle yüzde 0.79 faiz oranıyla sıfır konut alım kredisi vatandaşların ilgisini çekti. Öyle ki kampanya uygulanmaya başladığından itibaren çok sayıda vatandaş kampanyanın kullanım koşullarına dair araştırmalar yaparken alımlar sıfır konuta yöneldi. Bunun yanında ikinci el konut alımlarında özel bankalar tarafından uygulanan yüzde 0.94 faiz oranları ile katılım bankalarının uyguladığı yüzde 0.89 kar payı oranları ile konut finansmanı kampanyaları ayrı ilgi gördü. Konut kredisi ve konut finansmanı kampanyalarında bazı bankaların vade olanaklarını 120 aydan 180 aya çıkarması ev satışlarını daha cazip hale getirdi. KONUT STOKLARI ERİYORKonut satış rakamlrında oluşan bu tablo ise konut stoklarının erimesine neden oldu. 2018 yılının Ağustos ayında başlayan kur saldırıları sonrası durma noktasına gelen konut satışları 2019 yılının ilk yarısında atılan adımlar sonrası ilk kıpırdanmaları yaşadı. Yılın ikinci yarısından sonra açılan satışlar sonrası ise durma sürecinde oluşan konut stoklarının erimesine neden oldu. AVANTANJLI FİYATLAR KAYBOLUYOREv almak isteyen vatandaşlar bir süredir uygun fiyatlar ve uygun kredi olanakları ile ev alma imkanına sahiplerdi. Ancak konut stoklarının erimesi ve inşa edilen yeni konutların maliyetlerinin daha yüksek olması sebebiyle konut fiyatları bir süredir yukarı doğru tırmanmaya başladı. Konut stoklarının erimesinin ardından oluşan fiyat artışının ise geçen süreçde artması bekleniyor. Bu noktada kredi faiz oranlarınında daha alt seviyelere düşmemesi bir süredir oluşan uygun ortamın kaybolmasına neden oluyor.Emlak365.com - ÖZEL HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@