Konut, Bina, Site Giderleri! Ev Sahibi Hangi Kiracı Hangi Masrafları Öder?

Kiracı ile ev sahibi arasında anlaşmalıklara neden olan bina masrafları, konut masrafları ve site masraflarına Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır'dan açıklama geldi.

Emlak Haberleri 26.10.2021 - 11:54 26.10.2021 - 11:54 Mustafa KARAGÖZ

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır  hem ev sahiplerinin hakları hemde kiralık evlerde oturan vatandaşların haklarına dair bilgilendirme de bulundu. Ev sahipleri ile kiracıları sürekli karşı karşıya getiren konular hakkında yasal düzenlemeleri hatırlatan Sağır hangi ödemelerin kim tarafından yapılacağını açıkladı. 

SONRA NEDEN AİDAT YÜKSEK DEMEYİN

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır konuşmasının ilk bölümünde sitelerde ve binalarda düzenlenmesi gereken yıllık genel kurul toplantılarına değindi. Bu toplantıların genel olarak kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında tamamlandığını aktaran Sağır  salgın nedeniyle tarihlerin değişebildiğini söyledi. Ancak bu noktada bazı sitelerin art niyetli davranabildiğini ifade eden Sağır toplantıların düzenlenmediğini söyledi.

Sağır kurul toplantılarına kat maliklerinin mutlaka katılması gerektiğinin de altını çizerek "Genel kurullara katılım olmadığı zaman gelen kişi sayısı ne olursa olsun rutin işlerle ilgili dilenen karar alınarak borçlanmaya gidilebilir ya da aidatlara zam yapılabilir. Daha sonra 'Aidatlarımız neden çok yüksek?' deniliyor. Bunun için kat maliklerinin toplantıya katılıp, genel kurulun gündem maddelerinde aidatın artış oranlarının neden kaynaklandığını irdelemeleri lazım." açıklamasında bulundu.

Ayrıca katılımın önemine dikkat çekmek isteyen Yahya Sağır 5 kişiyle zam kararı alınabileceğini de söyledi. 

KİRACILAR VE EV SAHİPLERİNİN SORUMLULUĞUNDA OLAN ÖDEMELER

Kiracılar ile ev sahipleri arasında tartışmalara neden bazı ödemeler için de yasal bilgileri aktaran Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır kimin hangi ödemeyi yapacağını aktardı. Sağır kiracıların; sarf malzemesi ile periyodik bakım ve onarım giderlerini, kiraclık döneminde çalışan personelin tazminatının, merkezi ısıtma veya diğer ısıtma giderlerinin sorumluluğunun kiracıda olduğunu söyledi.

Ev sahiplerinin de kiracı olsa dahi demirbaş alınması, asansör, çatı, havuz motoru ya da kapı motoru yenilenmesi gibi ödemelerin ev sahibi sorumluluğunda olduğunu söyledi. Sağır konuşmasında kiracılara uyarıda bulunarak kiracıların demirbaş yatırımını kesinlikle ödememesi lazım, dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@