Konut Değeri İle Faiz Getirisi Makası Açıldı! Kredi Faizi 1 Düşerse Ev Fiyatları 2 Yükseliyor

Bankaların kredi faiz oranları yükseldi, faiz oranları ile ev fiyatları arasında fark büyüdü. Konutların değeri ile faizlerin getirisi arasında uçurum oluştu.

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 09:30 28.07.2021 - 09:32 Gülcan Özer

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken süreçte konutların değeri ile faizlerin getirisi arasında oluşan makas büyüyor. 

Para ve konutun getirisi giderek büyümeye devam ederken Habertürk Gazetesi yazarlarından Abdurrahman Yıldırım konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Yıldırım yapmış olduğu değerlendirmesinde faizler ile ev fiyatları arasında çok güçlü bir ters kolerasyon olduğunu belirterek yapılan araştırmaların da bunu ortaya koyduğunu dile getirdi. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI 1 BİRİM DÜŞERSE EV FİYATLARI 2 BİRİM YÜKSELİYOR! 

Konut kredisi faiz oranlarının konut fiyatları üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Yıldırım, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan son araştırma raporunun da bunu ortaya koyduğunu belirtti. TCMB tarafından açıklanan araştırma verilerine göre faiz oranlarında yapılan bir birim değişikliğin ev fiyatlarında 2.1 birimlik bir değişikliğe neden olduğunu dile getirdi. 

konut fiyatları ve faiz ilişkisi

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜNCE KONUT SATIŞ FİYATLARI YÜKSELİYOR! 

2019 senesinin ikinci yarısından başlayarak 2020 senesinin birinci yarısında da devam eden süreçte kredi faiz oranları için Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimi hamleleri ile aşağı yönlü hareketlenme yaşanmıştı. 

Süreçte ortalama konut kredisi faiz oranları yüzde 22 seviyesinden yüzde 9 bandına kadar çekilirken yapılan bu hamle sonrasında konut fiyatlarında astronamik yükselişler yaşanmaya başlandı. 

Konut kredisi faiz oranları 13 puanlık düşüş yaşarken yaşanan bu düşüşün ev fiyatlarına yansıması yüzde 30 seviyesinin bile üstünde gerçekleşti. Yapılan faiz indirimleri ile beraber sıfır konut stoku büyük bir hızla erirken ikinci el satış rakamları da rekor kırdı. Ev almak için peşinatı olan kişiler ucuz konut kredisi kampanyarını değerlendirerek ev sahibi oldu. 

UCUZ KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV SATIN ALANLAR OTURMAK AMAÇLI DEĞİL YATIRIM AMAÇLI KONUT ALMIŞ! 

Verilen kredi kampanyası sonrasında konut sahiplik oranında yaşanan değişimlere dikkat çeken Yıldırım "TÜİK tarafından paylaşılan verilerde, uzun zamanlar ortalama yüzde 59-61 civarında seyreden hanehalkı konut sahipliği 2020 itibariyle yüzde 57.80’e düştü. Oran zaten yüksek değildi, dünyadaki sıralamamız 40 ve üstünde oluyor. Avrupa’nın ortalamasından da 10 puan gerideyiz. Son bulunduğumuz seviye ise daha düşük bir konut sahipliği" diyerek konut satış rakamlarının rekor kırdığı dönemde ev alan kişilerin 2. ve 3. konutunu alan kişiler olduğunu söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@