Konut Destek Paketine Sektör Yorumu! Müteahhitler Konut Fiyatlarını Arttıracak Mı?

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, konut finansman paketi hakkında değerlendirmelerde bulunarak konut satışlarının artacağını ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi.

Emlak Haberleri 13.05.2022 - 00:25 13.05.2022 - 00:25 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında konut finansman paketini açıklamıştı. Açıklanan paket ile konut sektörüne adeta can verildi. Konut satışlarının artması ve fiyatlara denge getirilmesi amacıyla devreye sokulacak olan paketi Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren değerlendirdi. 

MÜTEAHHİTLER KONUT FİYATLARINI ARTTIRMAZLAR

Konut sektörü için paketi çok olumlu bulduklarını söyleyen Erdal Eren, “Konut finansman paketini sektör olarak olumlu karşılıyoruz. Bu karar ile konut satışlarına ivme kazandırılacaktır. Paket açıklandıktan sonra meydana gelen fiyat artışları tamamen spekülatif. Kişisel olarak bu paketten dolayı müteahhitlerin fiyat artışı yoluna başvuracaklarına inanmıyorum. Elbette fırsatçılık yapmak isteyenler olacaktır ama bunlar genel bir eğilim haline gelmeyecektir. Konut sektörü bu fırsatçılığa itibar etmeyecektir.” dedi.

İHRACAT AZALTILMAMALI

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu söyleyen Erdal Eren, “İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin yüzde 30’unu oluşturuyor diyebiliriz. Bu sektör 200’ün üzerinde alt sektörü etkiliyor. İnşaat maliyetleri son bir yıl içerisinde yüzde 102 artmış. Bu yükselişin tek nedeni de ham madde fiyatlarındaki yükselişler. Biz ülke olarak ihracatı azaltarak iç pazarda fiyat artışına son veremeyiz. Bunun tam tersini yapmalıyız. Hiç frene basmadan dış ticaretimizi arttırım döviz kazanmalıyız.” ifadelerini kullandı.

ALTERNATİF PAZARLAR IRAK VE CEZAYİR

Türk müteahhitlerin dünyanın her yerinde iş yaptıklarını söyleyen Erdal Eren, “Türk müteahhitleri şu anda dünyanın 131 ülkesinde faaliyet gösteriyorlar. Ukrayna savaşı tüm sektörler üzerinde negatif etki bıraktığı gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Rusya bizim en büyük pazarlarımızdan birisidir. Rusya’da Türk müteahhitleri son 3 yılda 26 milyar dolarlık iş anlaşması yaptılar. Savaş bitmezse bu duruma dair de hazırlıklarımız var. O zaman alternatif pazarlara yöneleceğiz. Sahra Altı ülkeleri ile ilişkilerimiz son yıllarda oldukça iyi. Cezayir ve Irak gibi ülkeler de bizim için önemli ve avantajlı pazarlar olabilir.” dedi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@