Konut Fiyat Artış Oranları Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de bulunan konut metrekare ortalama birim fiyatı artış gösterdi.

Konut Fiyat Artış Oranları Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de bulunan konut metrekare ortalama birim fiyatı artış gösterdi.

Türkiye Genelinde Konut Metrekare Birim Fiyat Oranı YükseldiTCMB tarafından açıklanan verilere göre konut metrekare ortalama birim fiyatı Mart 2018 sonunda 2 bin 151 lira olarak açıklandı. Son 5 yıllık veriler dikkate alındığında açıklanan rakama göre konut metrekare ortalama birim fiyatları yüzde 80,2 oranında artış gösterirken bir önceki ayar oranla yaşanan artış yüzde 0,6 ile sınırlı kaldı.İstanbul Konut Metrekare Fiyatları Arttı!Türkiye'nin inşaat sektöründeki itici gücü olan İstanbul konut fiyatları da artış gösterdi. Açıklanan verilere göre Mart 2018 İstanbul konut metrekare fiyatı 3 bin 889 lira olarak açıklandı. Açıklanan rakamlara göre İstanbul'da konut fiyatları 2017 senesinin aynı dönemine oranla yüzde 5,8 oranında artış gösterirken yapılan konut kampanyaları bu artışın sınırlı kalmasının en büyük nedeni olarak gösterildi.Son 5 yıllık konut fiyatları incelendiğinde ise İstanbul'da ki konut fiyat artışı yüzde 107 olarak açıklandı. Dönem dönem konut fiyatları aylık bazda düşüş gösterse de 5 yıllık ortalama dikkate alındında İstanbul'da konut yatırımı yapmak isteyen kişiler uzun vadede kazanmış oldu.İzmir Konut Yatırımcısının Gözdesi OlduEge bölgesinin incisi olan İzmir konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin yeni gözdesi haline geldi. İzmir konut fiyat artış oranı İstanbul'u geride bırakarak son 5 yıllık zaman dilimi dikkate alındığında yüzde 108,6 olarak belirlendi. Mart 2018 itibari ile İzmir konut fiyatları artış oranı bir önceki aya oranla yüzde 1,4 ve 2017 senesinin aynı dönemine oranla ise yüzde 17,3 olarak belirlendi. Yani İzmir'de konut yatırımı yapan kişiler sadece bir ayda bu yatırımlarından yüzde 17,3 oranında kazanç sağlamış oldu.Ankara Hayal Kırıklığı YarattıBüyükşehirler arasında Ankara düşük artış oranı ile yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Ankara konut fiyatları artış oranı bir önceki senenin Mart dönemine oranla yüzde 6,9 olarak belirlendi. Son 5 yıllık dönem dikkate alındığında ise Ankara konut fiyat endeksi sadece yüzde 57,9 oranında artış göstererek ikili hanelerle sınırlı kaldı.