>

Konut Fiyatları Alarm Veriyor! Merkez Bankası Mart 2021 Dönemi Konut Fiyat Endeksi Rakamlarını Açıkladı

Merkez Bankası tarafından Mart 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi açıklandı. Konut Fiyat Endeksi Mart 2021 döneminde aylık ve yıllık bazda artış gösterdi.

Konut Fiyatları Alarm Veriyor! Merkez Bankası Mart 2021 Dönemi Konut Fiyat Endeksi Rakamlarını Açıkladı

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışlar Merkez Bankası'nın Mart 2021 Konut Fiyat Endeksi rakamlarına da yansıdı. Merkez Bankası tarafından Mart 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi rakamları açıklandı. Merkez Bankası'nın verdiği bilgilere göre Konut Fiyat Endeksi Mart 2021'de aylık bazde yüzde 2,4, yıllık bazda ise yüzde 32 artışla 165,5 oldu.

KONUT FİYAT ENDEKSİ YÜKSELDİ

Konut Fiyat Endeksi, Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini takip etmek amacıyla hesaplanıyor. 2017'de 100 değer olarak alınan Konut Fiyat Endeksi Mart 2021'de yüzde 2,4 artışla 165,5 seviyesine yükseldi. Konut Fiyat Endeksi 2020 yılının Mart ayına göre yüzde 32 artış gösterdi. Yine aynı dönemdeki reel artış ise yüzde 13,6 oldu.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE KONUT FİYAT ARTIŞLARI

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi rakamlarına göre Türkiye'nin üç büyük ili olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de konut fiyatlarının değişimine dair rakamlar da netleşti. Mart 2021'de bir önceki ayın Konut Fiyat Endeksi verilerine göre İstanbul'da Konut Fiyat Endeksi yüzde 2,1, Ankara'da Konut Fiyat Endeksi yüzde 2,2 ve İzmir'de Konut Fiyat Endeksi yüzde 2,4 artış gösterdi. Yıllık artış oranları ise İstanbul'da yüzde 28,9, Ankara'da yüzde 30,3 ve İzmir'de yüzde 33,9 olduğu bildirildi.

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

İzmir'de konut fiyatlarının diğer şehirlere göre daha fazla olması ise merak konusu oldu. Sektör uzmanlarına göre İzmir'de meydana gelen depremin yıkıcı etkisinin olması yeni konutlara olan talebi arttırdı. Bu artan talepler de fiyatlara yansıdı. İzmir'in diğer şehirlere göre konut fiyatlarında daha yüksek bir artış ile karşılaşmasının sebebi olarak bu detay gösterildi. Ülke genelinde konut fiyatlarının artış göstermesi ise kur yükselişi ve artan inşaat maliyetlerine bağlandı. Meydana gelen bu fiyat artışlarının inşaat ve emlak sektöründe büyük bir durgunluk yarattığı yorumları yapıldı.