Konut fiyatları cep yakarken 3 yıllık tavan fiyat önerisi geldi! Konut fiyatları her an tepetaklak olabilir!

Konut fiyatları hızla yükselirken uzman isimler, fiyatların düşürülmesi adına masadaki planları açıkladı. Konut fiyatlarına 3 yıllığına tavan fiyat uygulaması öne çıkıyor.

Emlak Haberleri 27.05.2022 - 09:54 27.05.2022 - 09:54 Büşra Uluşen

Konut fiyatları birçok nedene bağlı olarak artmaya devam ederken uzmanlardan konut satışlarına ilişkin endişe veren açıklamalar peş peşe geliyor. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu ve Torkam Holding İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, konut piyasasına ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. 

Konut yapımı için ucuz arsa verilmeli

Bloomberg HT'ye konuşan Ağaoğlu, konut sorununun çözülebilmesi adına, sosyal konut yapımı içi ucuz arsa verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) bu konuda öncülük etmesini belirttiklerini ve kiralık konutlara 3 yıllığına tavan fiyat getirilmesi önerisinde bulunduklarını söyledi. 

'' Ev fiyatları çığırından çıktı ''

Ağaoğlu, her gayrimenkulün belediyelere kaydedilen ve 4 yılda bir Emlak Değerleme Komisyonu tarafından belirlenmiş rayiç bedelleri olduğunu, devletin temel ihtiyaçlarla ilgili düzenleyici ve sınırlayıcı bir rolü olduğunu hatırlattı. 

Türkiye'de konut fiyatlarının çığırından çıkmış bir durumda olduğunu, durumun böyle gitmesi halinde de kamu otoritesinin devreye gireceğini aktardı. 1 milyon Suriyelinin ülkesine dönmesinin, 200-250 bin konutun boşa çıkacağının göstergesi olduğunu söyledi. Ağaoğlu, yabancılara konut satışında vatandaşlık verme sınırının da 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarıldığını ve bu durumun fiyatları tepetaklak edebileceğini öngördüğünü ifade etti. 

Konut fiyatlarının düşme ihtimali var

Torkam Holding İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli ise yüksek kiraların önlenebilmesi adına bazı demeçler verdi. Türkiye'de kamu konutunun olmadığını hatırlatarak, Almanya ve Fransa'da birçok belediye ve belediye kuruluşunun konutları olduğunu, bu sebeple hükümetin piyasayı kontrol etme yetkisine sahip olduğunu söyledi.

Konut arzındaki en büyük sorunun, büyükşehirlerdeki arsa azlığı olduğunu belirten Dereli, konut alışveriş satışlarının son 3 aydır durma noktasına geldiğini ve bu sebeple yakın bir süreçte konut fiyatlarının düşme olasılığının olduğunu aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@