Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Konut talebi her geçen gün biraz daha azalmaya devam ederken inşaat maliyetleri de yukarı yönlü hareket ediyor. Peki, konut fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

EMLAK HABERLERİ 29.05.2019 - 15:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Konut talebi her geçen gün biraz daha azalmaya devam ederken inşaat maliyetleri de yukarı yönlü hareket ediyor. Peki, konut fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Ev almak istiyorum diyen kişiler konut fiyatlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Yaşanan ekonomik kriz konut satışlarında daralmaya devam ederken kontu fiyatlarını da büyük bir baskı altına alıyor. İnşaat Maliyetleri Yükselmeye Devam Ediyor! TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi verilerine göre inşaat maliyet endeksi rakamları her geçen gün yükseliyor. Yani inşaat maliyetleri günden güne yükselmeye devam ederken yaşanan bu artışın konut fiyatlarına yansımasının ise kaçınılmaz olduğu belirtiliyor TÜİK tarafından açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi Mart 2019 raporuna göre inşaat maliyetleri Mart ayında bir önceki aya oranla yüzde 1.47 oranında yükseldi.  Konut Üretimi Azaldı, Konuta Talep Artarsa Fiyatlar Yükselirİnşaat maliyet endeksi verilerinin yanı sıra aynı zamanda konut üretimi de açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan yapı izin istatistileri verilerine göre bina üretimi rekor seviyede azaldı. Konut satış rakamları adeta erirken düşen satışlar müteahhitlerin konut üretim iştahını da azalttı. TÜİK birinci çeyrek yapı izin istatistikleri raporuna göre yapı ruhsatı alan bina sayıs azaldı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %42,5, yüzölçümü %37,7, değeri %19,8, daire sayısı %45,9 azaldı.Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?Ekonomik veriler konut fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz bir son olduğunu kesin olarak gözler önüne seriyor. Ancak şu anda konuta olan talebin azlığı müteahhitlerin zam yapmasını engelliyor. Konuta olan talebin yükselmesi ile beraber konut fiyatlarında yükselişin yaşanması kaçınılmaz olarak görülüyor. Özellikle de konut stokunun bitmesi ile yani yeni üretilen konutların satışa sunulması ile konut talebi artmasa dahi konut fiyatlarıan yine de zam yapılacağı konuşuluyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@