Konut Fiyatları Düşer Mi? DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz'dan Gayrimenkul Sektörü Değerlendirmesi

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye'de konut sektöründe meydana gelen gelişmeleri değerlendirerek konut fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Konut fiyatları düşer mi?

Emlak Haberleri 12.01.2022 - 02:34 12.01.2022 - 02:34 Engin Uzunoğlu

İnşaat maliyetlerinde meydana gelen yükselişler sektörün en önemli meselesi olmaya devam ediyor. Bu maliyet artışları ve yüksek enflasyon sektörü oldukça olumsuz bir şekilde etkiliyor. DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz gayrimenkul sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EMTİA FİYATLARI PANİKLE YÜKSELİYOR

Pandemi sürecinde Türkiye'nin iyi bir şekilde yönetim gösterdiğini söyleyen Ziya Yılmaz, "Avrupalı ve Çinli şirketler bu süreçte başarılı olamadılar. Emtia fiyatlarında meydana gelen artışlar biraz da bu ülkelerin paniklemelerinden kaynaklandı. Son 18 ayda demir fiyatları yüzde 100'ün üzerinde zamlandı. Beton, kablo, alüminyum gibi ürünlerde de ciddi bir yükseliş gerçekleşti. Dünyadaki bu gelişmeler bizi de etkiliyor. Demir 400 dolardı ama bugün olmuş 870 dolar. Malzemeleri bulmak da güç bir hale geldi." ifadelerini kullandı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ 1'İN ALTINA İNERSE 1,5 MİLYON KONUT SATILIR

Konut satışlarına dair beklentilerini de açıklayan Ziya Yılmaz, "Kamunun da desteği ile kredi faizleri geri çekilirse konut satışlarında artışlar meydana gelebilir. Konut kredisi faizleri yüzde 1'in altına inerse konut satış rakamlarında 1,5 milyona ulaşılır. Ayrıca yabancıya konut satışında bu yıl patlama bekliyorum. 50 bin satış rakamını aşacağımızı düşünüyorum ve İstanbul'da da 30 binden fazla konutun yabancıya satışı gerçekleşir." şeklinde konuştu.

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konuta yüksek talep olduğunu söyleyen Ziya Yılmaz, "Konuta olan talepte artış var. Hatta bu talep artışı yüzde 300'lere ulaştı. Konutta balon var fiyatlar düşecek diyenler var. Bunlar herhangi bir şantiye gezmemiş, bir tuğlaya dokunmamış insanlardır. Dünyada emtia fiyatları artarken konut fiyatları nasıl düşecek. Bugün konut alanlar gelecek ay kar etmeye başlarlar." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@