Konut Fiyatları Düşer Mi Sorusuna IMF Yanıt Verdi: Ev Fiyatları Yüzde 22 Ucuzlayacak!

Konut fiyatları ne olur, ne zaman düşer, ev fiyatları düşecek mi son dakika sorularına yanıt IMF tarafından verildi. IMF Konut Piyasası raporu ile ev fiyatlarının düşeceği tarih açıklandı!

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 07:56 18.10.2021 - 08:28 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan  yükseliş tüm hızı ile sürerken hem ev almak isteyenler hem de evi olanlar "konut fiyatları ne olur 2022?" sorusuna yanıt arıyorlar. Ev fiyatlarında yaşanan aşırı ve sert yükseliş konut piyasasında yeni balon tartışmalarını da beraberinde getirirken fiyatların yönü de merak konusu olmuştu. 

Konu hakkında bir araştırma raporu da IMF tarafından açıklandı. IMF konut sektörüne uyarılarda bulunurken Amerikan Merkez Bankası FED başta olmak üzere Merkez Bankaları tarafından koronavirüs salgını nedeni ile zorunlu olarak verilen desteğin geri çekilmesi ile hem hisse senedi değerleri hem de konut fiyatlarında sert düşüş yaşanabileceğini dile getirdi. 

IMF 6 AYLIK FİNANSAL İSKTİKRAR RAPORU YAYIMLANDI: EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Konut sektöründe pandeminin etkisi ile beraber son 2 senedir yaşanan son derece hızlı değer artışı sonrasında aşırı değerlenme yaşanmıştı. Özellikle de ev sahibi olmak isteyen kişiler yüksek fiyatlar nedeni ile bir yandan beklemeyi isterken bir yandan da fiyatların daha da yükselebileceği endişesi ile kararsızlık yaşıyordu. 

IMF tarafından yayımlanan raporda ise konut fiyatları için düşüş sinyali  verildi. IMF analiz uzmanları tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankaları tarafındna pandemi nedeni ile verilen desteklerin yükselen enflasyon rakamlarıyla beraber kesilmeye başlaması üzerine küresel hisse senedi fiyatlarında ve konut değerlerinde ani ve keskin düşüş riskinin ortaya çıktığına dikkat çekildi. 

2022 ev fiyatları düşer mi

2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Yayımlanan raporda hisse senetlerinin yanı sıra konut fiyatları için de düşüş sinyali verilirken "En kötü senaryoda, önümüzdeki üç yıl içinde konut fiyatlarındaki düşüşün gelişmiş ekonomilerde yaklaşık yüzde 14 ve gelişmekte olan piyasalarda yüzde 22 olacağı tahmin ediliyor” denildi. Türkiye'de gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. 

Merkez Bankalarının yükselen enflasyon baskısı nedeni ile beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaşma kararı aldıkları belirtilen raporda çok ciddi bir satış baskısı yaşanabileceğini, piyasaların aşırı satışlar ile şok değer kayıpları yaşayabileceği belirtildi. Konut fiyatlarında pandemi döneminde yaşanan aşırı değerleme ile Türkiye'de konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler sıralamasında birinci basamakta yer almıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@