Konut Fiyatları Enflasyonu İkiye Katladı, Para Biriktirerek Ev Sahibi Olmak Hayal Oldu!

Pandemi döneminde önce çakılan ardından da adeta kanatlanarak uçuşa geçen konut satış rakamları sonrasında ev fiyatlarında da sert yükselişler yaşanmaya başlanmıştı.

Emlak Haberleri 15.07.2021 - 11:20 15.07.2021 - 11:31 Gülcan Özer

Dünya genelinde de konut fiyatlarında artış yaşanırken küresel emlak piyasasında ise konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye'de ekonominin ve emlak piyasasının kalbi olarak kabul edilen İstanbul'da konut fiyatları cep yakarken merkezi bölgelerde yer alan konut fiyatlarının satış rakamlarının 1 milyon liraya çıkması büyük tepki çekti.

PARA BİRİKTİREREK EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU!

Yükselen ev fiyatlarını bugün köşesine taşıyan T24 yazarı Barış Soydan İstanbul'da yeni konut fiyatlarının 2 - 3 milyon liraya yükseldiğini belirterek para biriktirerek ev sahibi olmanın artık imkansız bir hale geldiğine dikkat çekti. 1970'li seneler ile 1990'lı senelerde doğan kişilerin alım güçlerini kıyaslayan Soydan iki kuşağın arasında büyük bir fark oluştuğunu söyledi.

konut fiyatları yükseliyor

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, GELECEK DÖNEMDE EV FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

2020 senesinde kamu bankaları tarafından yapılan indirimli konut kredisi kampanyasının konut satış rakamlarını büyük oranda arttırdığına dikkat çeken Soydan "Konut fiyatları önümüzdeki dönem yükselecek mi, düşecek mi sorusunun yanıtı bankaların konut kredisi kampanyalarında gizli.

Sıfır konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine kadar çekilince vatandaş ev almak için bankalara akın etti. Haziran ayında yükselişe geçen konut satış rakamları Temmuz ayında 220 bin rakamına ulaşarak tüm zamanların aylık bazda satış rekorunu kırdı ve Cumhuriyet rekoru olarak bu rakam kayıtlara geçti.

konut fiyatları ne olur

KAMU BANKALARI YENİ İNDİRİMLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI DÜZENLEYECEK Mİ?

Talebin bu kadar arttığı bir ortamda konut fiyatları da yükseldi. İndirim kampanyasının sona ermesi ile yoğun talepte azaldı ve son derece sakin geçen bir kış mevsimi yaşandı.

Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının yüzde 19 seviyesine çekilmesi ile konut satışları azalmaya başladı. Son açılan konut satış rakamlarında ise yıllık bazda düşüş görünse de aylık bazda sert bir yükseliş yaşandığı görülüyor.

Vatandaşın yüksek fiyat ve konut kredisi faiz oranlarına rağmen evlere olan bu ilgisinin devam etmesi halinde konut fiyatlarına yeni zam dalgası kaçınılmaz görünüyor" diyerek kamu bankaları tarafından yeni bir konut kampanyası düzenlenmesi halinde konut fiyatlarında ki yükselişin katlanarak artacağını dile getirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@