Konut Fiyatları İçin Hiperenflasyon Alarmı! Ev Fiyatlarında Düşüş Olacak Mı?

Pandemi döneminde küresel piyasalarda rekor üzerine rekor kıran konut fiyatları Türkiye'de de büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 2022 de konut fiyatları ne olur, evlere zam var mı, ne olur, düşer mi?

Konut Fiyatları İçin Hiperenflasyon Alarmı! Ev Fiyatlarında Düşüş Olacak Mı?

Konut fiyatları küresel piyasalarda büyük bir hızla yükselişini sürdürürken Türkiye'de de ev fiyatları cep yakmaya başlamıştı. Yaşanan yükseliş ile beraber büyük bir barınma krizi yaşanırken hem kiralık hem de satılık ev bulmak zorlaşmıştı.

Pek çok kişi yükselen fiyatlar nedeni ile alım talebini zorunlu olarak ertelerken gözler 2022 yılına çevrilmişti. Konut fiyatlarında indirim beklentisi oluşurken ekonomistler "2022'de konut fiyatları ne olur, ev fiyatları düşecek mi, ne zaman düşer, yükselir mi, yükselecek mi, yükselir devam eder mi?" sorularına yanıt verdi.

ARZ TALEP KRİZİ VE HİPERENFLASYON ENDİŞESİ: KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Konut fiyatlarında yaşanan artış artık dar gelirli vatandaşın ev sahibi olmasını imkansız hale getirirken konu hakkında Gazete Duvar'dan Dilan Karaca'ya açıklamalarda bulunan İktisatçı Alp Erinç Yeldan arz talep dengesinde yaşanan kırılmanın piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi. Yeldan Ulusal ekonomide piyasalar şu anda çalışmadığını belirterek kararsızlıklar yaşandığını söyledi.

konut fiyatları 2022 beklentileri

Üreticilerin spekülatif beklentiler nedeni ile mallarını pazara sunmakta büyük bir kararsızlık yaşadığını belirten Yeldan “Örneğin, vaktinden önce kira kontratlarının imzalanması ve ileride şiddetlenecek bir enflasyon karşısında kayıp yaşanacağı endişesiyle konut arzında ertelemeler söz konusu. Bu durum çok tipik bir hiperenflasyon endişesi. Bu endişeyi yaşayanlar olası kayıplara karşı kendilerini korumaya alma içgüdüsü ile hareket ediyor" diyerek yüksek enflasyon nedeni ile spekülatif risk endişesi yaşandığını dile getirdi.

konut fiyatlarına hiperenflasyon zammı

2022'DE EV FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Gayrimenkul değerleme uzmanı ve yazar Ahmet Büyükduman ise konut fiyatlarındaki yükselişin devam etme eğiliminde olduğunu belirterek konut üretiminin azalması, döviz kurunda yaşanan yükseliş ile inşaat maliyetinin artması, yoğun göç dalgası gibi nedenlerle konuta olan talebin devam ettiği sürece ev fiyatlarında bir indirim etkisi beklemediğini dile getirdi.

SONRAKİ HABER