Konut Fiyatları İki Yılda Katlandı! Sektör Temsilcileri Artışın Durdurulması İçin Kanada'yı Örnek Gösteriyor

Konut satışlarının son iki yılda tavan yapması nedeniyle sektör temsilcileri yabancılara konut satışı getirilmesini istiyor. Kira ve konut fiyatları konusunda düzenleme talep ediliyor.

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 09:07 12.04.2022 - 09:07 Büşra Uluşen

Yüksek enflasyon, döviz kuru, inşaat maliytlerinin artması ve fırsatçı ev sahipleri nedeniyle ev kiraları son iki yılda tavan seviyesine ulaştı. Yabancılara gayrimenkul satın ala karşılığı vatandaşlık veren Türkiye'de ev fiyatları yüzde 286 orannda artı gösterdi. Uzmanlar, yabancıya konut satışı nedeniyle konut fiyatlarının arttığını ve Kanada gibi bir politika izleyerek bunun önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyor. 

YABANCIYA KONUT SATIŞININ YASAKLANMASI TALEP EDİLİYOR

Türkiye'de gitgide etkisini gösteren hayat pahalılığı nedeniyle Türk vatandaşlarının ev alması oldukça güç bir hale geldi. Konut sektörünün tek umudu ise yabancılar oldu. Hükümet de yabancıya konut satışını destekliyor ve bunu için gayrimenkul satın alana vatandaşlık verme hakkı tanıyor. Konut satın almaktan ziyade Türk vatandaşlığı almak isteyenlerin sayısı artınca buna bağlı olarak yabancıya konut satışı da son 8 yılda 4.8 kat arttı.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, bu yıl yabancıya konut satışlarının daha da artmasını ve Rusya-Ukrayna savaşından kaçanların Türkiye'ye yerleşerek buradan konut satın alacağını öngörüyor. 

'' VATANDAŞLARA EV KALMADI, YABANCIY SATIŞ SINIRLANDIRILMALI ''

Emlak sektöründe faaliyet gösteren temsilciler, yılvbaşından bu yana Araplardan ve kuzey ülkelerinden yoğun bir talep aldıklarını ve bu kişilerin çok ucuk rakamları dahi kabul ettiklerini söylüyo. Yabancıya satışlar nedeniyle vatandaşlara ev kalmadığının altını çizen emlakçılar, bir önceki yıl 3 bin 500 lira civarında olan kiraların şu an 9-10 bin lira olduğunu ifade etti. 

Gayrimenkul uzmanları ise, konut fiyatlarının son iki yılda büyük bir artış göstermesi nedeniyle yabancılara konut satışının sınırlanması ve bu konuda Kanada'nın örnek alınması gerektiğine dikkat çekiyor. Arz talep dengesinin bozulmaması adına yabancıya satışa bir sınırlama getirilmesini isteyen uzmanlar, yakın süreçte kiracıya yasal zam oranının yüzde 50'leri bulacağını belirtiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@