Konut Fiyatları Uçtu, Kiralara Yüzde 50'den Fazla Zam Geldi!

İnşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş önce konut fiyatlarına ardından da kiralara zam olarak yansıdı. Ne yazık ki kira artışları cep yakmaya başlarken 7 ilde kiralara gelen zam oranı yüzde 50 barajını dahi aştı.

Konut Fiyatları Uçtu, Kiralara Yüzde 50'den Fazla Zam Geldi!

Emlak piyasası son dönemde oldukça hareketli günler geçirmeye devam ederken özellikle de çimento ve demir fiyatlarına gelen zamlar sonrası adeta bir krize sürüklenmişti.

Süreçte konut fiyatları da yükselişe geçmişti. Ne yazık ki yaşanan yükseliş beklendiği üzere kiralara da zam olarak yansıdı. Kiralara gelen zam oranı 7 ilde yüzde 50 barajını dahi aştı.

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “ Deprem başta olmak üzere yeni konut arzında yaşanan durgunluk, kentsel dönüşüm, ailelere uygun kiralık dairelerin fiyatlarını artırmada etkili oluyor.

Bunun yanı sıra özellikle uzaktan eğitim nedeniyle üniversite öğrencilerine yönelik kiraya verilen evlerin fiyatlarında ise ciddi düşüşler söz konusu” diyerek kentsel dönüşüm projelerinin de konut fiyatlarında yükselişe neden olduğunu dile getirmişti.

KİRALARA EN FAZLA ZAM GELEN İLLER HANGİLERİ?

Özellikle de depremin vurduğu bölgelerde ve kentsel dönüşüm projelerine başlanan illerde konut fiyatlarına zam üstüne zam geldiğini belirten Özelmacıklı “Kira rayiçlerinin son bir yıl içinde yüzde 50’den fazla arttığı illere baktığımızda Muş, Karaman, Kahramanmaraş, Uşak, Bilecik, Bingöl ve Burdur illeri göze çarpıyor. Düşüş yaşanan iller ise Van ve Elazığ oldu” diyerek en fazla kira artışı yaşanan illeri duyurdu.

Son dönemde konut fiyatlarına gelen zamlar tepki çekmiş, özellikle de 2020 yılının Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz konut kredisi kampanyası sonrasında konut fiyatları adeta uçuşa geçmişti.