Konut Fiyatları ve Kiralar Yükseldi, Yatırımcılar Tekrar Konuta Yöneldi!

Yükselen konut fiyatları ve ev kiraları yatırımcıları tekrar konuta yöneldi. Mevduat faizlerinin negatifte kalması ile beraber yatırımcılar tekrar konut alımına başladı.

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 07:50 28.09.2021 - 07:52 Gülcan Özer

Tüm dünyada yaşanan barınma krizi Türkiye'de de konut fiyatları ve kiraların rekor seviyelerde artış göstermesine neden oldu. Konut fiyatları giderek yükselmeye devam ederken yükselen kiralar ile amortisman süreleri de düştü. Mevduat faizinin negatife inmesi ile beraber yatırımcılar yeniden konutan yöneldi. 

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle vatandaş ev almakta zorlanırken talebin azalması ile acil paraya ihtiyacı olan kişilerin fırsat ilanlar yayımlaması ile yatırımcılar alıma başladı. Yatırımcılar ellerindeki nakit para ile konuta yönelirken altın ve döviz bozduran kişilerin de konut alımına geçtikleri belirtiliyor. 

KONUT YATIRIMINDA AMORTİSMAN SÜRESİ 19 SENEYE DÜŞTÜ! 

Son dönemde konut yatırımı yapan kişilerin sayılarında bir hayli artış yaşandığını dile getiren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı yapmış olduğu açıklamasında kira fiyatlarının yükselmesi ile amortisman sürelerinin de kısaldığına dikkat çekti. Kısalan amortisman süreleri nedeniyle emlak yatırımının artık daha cazip hale geldiğini belirten Özelmacıklı bu sürenin 19 seneye çekildiğini söyledi. 

konut amortismon süresi

Özelmacıklı “İstanbul, Tekirdağ, Ankara ve Mersin 19 yıl ile amortisman süresi en kısa olan şehirlerimiz. Bu süreleri Antalya, Adana ve Diyarbakır’da 20 yıl, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Van’da 21 yıl, Gaziantep ve Sakarya’da 22 yıl, Bursa ve Denizli’de 23 yıl, İzmir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Hatay ve Eskişehir’de 24 yıl, Samsun, Erzurum, Kayseri, Manisa ve Konya 25 yıl hatta Ordu, Trabzon ve Balıkesir’de 30 yıl” diyerek illere göre bu sürenin değiştiğine dikkat çekti. 

AMORTİSMAN NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri konuların başında amortisman süresi yer alır. Konutta amortisman satın alınan konut için ödenen paranın kira geliriyle geri dönüş süresidir. Konutun aylık kira gelirinin toplam ödenen satış tutarına bölünmesi ile hesaplanır. 

Bu süre ne kadar kısa olursa konut yatırımı o kadar başarılır. Örneğin 200 bin lira ödenen bir konutun aylık kira bedeli 2 bin lira ise amortisman hesaplama işlemi şu şekilde yapılır;

200.000 TL / 2 Bin TL = 100 Ay 

100 Ay / 12 Ay = 8,33 Yıl 

Bir konutun amortisman süresinin 10 senenin altında olması çok iyi bir yatırım olduğunu, 20 senenin altında olması ise yatırım yapılabilir bir konut olduğunu gösterir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@